کانادا؛ خانه امن نخبگانی از دره سیلیکون

به گزارش مجله روگذر، ویکرام رانگنکار که از موسسان جنبش Movnorth بوده می گوید: در دو سه سال گذشته، جاذبه کانادا بیشتر و بیشتر شده است. رانگنکار که اصلیت هندی دارد از سال 2016 در تورنتو زندگی می نماید. در سال های گذشته با هر بیانیه ای که درباره مهاجران در ایالات متحده آمریکا منتشر شده، میزان رجوع به وبسایت Movnorth بالاتر رفته است. این وبسایت اطلاعاتی درباره زندگی در کانادا و فرایند مهاجرت به استعدادهای تکنولوژی و شرکت های علاقه مند به استفاده از استعداد این مهاجران ارائه می دهد.

کانادا؛ خانه امن نخبگانی از دره سیلیکون

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

رانگنکار گفته است: می خواستم زندگی آزادانه تری را تجربه کنم و زمان بیشتری را با فرزندانم بگذرانم و ایده هایم را تبدیل به تجارت کنم، اما تنها ویزای کاری داشتم که دست و پای آدم را می بندد.

رانگنکار همچنین اشاره نموده است که فرایند دریافت گرین کارت برای هندی ها بسیار طولانی است و در ده سال گذشته زمان انتظار بیشتر هم شده است. ظاهرا صحبت از انتظاری بیست ساله و حتی بیشتر است.

ترامپ پایه گذار فرار مغزها

بر سر کار آمدن دونالد ترامپ و طرح هایش برای تغییر در فرایند مهاجرت به ایالات متحده باعث شده فرایند فرار مغزها رشد پیدا کند. به گزارش رادیو کانادا، زمان انجام فرایند مهاجرت به ایالات متحده در دو سال گذشته تا 46 درصد افزایش پیدا نموده و میزان پذیرش درخواست H1-B به کمترین میزان در دهه گذشته رسیده است.

افرادی که تحصیلات و مهارت های ویژه ای در علوم، تکنولوژی یا مهندسی دارند از انتظار کشیدن و عدم ثبات موقعیت اجتماعی خود خسته می گردد و به کانادا روی می آورند. ویکرام رانگنکار تایید نموده است که 90 درصد از استعدادهایی که وارد وب سایتش می شوند در ایالات متحده ساکن هستند.

پرش بلند فناوری و تکنولوژی در کانادا

سیلویان کلر اهل کبک، از کارمندان سابق توئیتر مستقر در کالیفرنیا، که در سال 2014 به کانادا بازگشته تا به شرکت Real Ventures ملحق گردد، می گوید: رئیس جمهور (آمریکا) در جنوب مرز (کانادا) بهترین کمپین تبلیغاتی رایگان را برای کانادا تشکیل داده است. کلر می گوید که به قدرت رسیدن ترامپ، گفتمان ضدمهاجرتی اش و تنگناهای موجود باعث نگرانی های بسیاری شده و این عدم اطمینان و ثبات به یاری کانادا آمده است تا نیروهای نخبه بیشتری را جذب کند.

جاشوا له، یکی از شرکای تجاری Techstars، که به کار میانجی گری برای شرکت های تازه کار مشغول است، می گوید: تورنتو، کیچنر، واترلو تبدیل به سیلیکون ولی کانادا شده اند.

تورنتو برای اولین بار به پنج مکان اصلی مورد توجه استعدادهای تکنولوژی و چهارمین شهر در آمریکای شمالی بدل شده و حتی در دو سال متوالی به عنوان پررونق ترین بازار تکنولوژی شناخته شده است. در سال 2017 اشتغال زایی در شهر کوئین سیتی بیشتر از مجموع سانفرانسیسکو، سیاتل و واشنگتن بوده و اوتاوا، مونترال و ونکوور نیز در بین 25 شهر اصلی جذب تخبگان فناوری قرار دارند.

تسهیل ورود به کانادا

دولت کانادا متوجه شده است که تسهیل ورود این استعدادها به کشور برگ برنده ای است که تا فرصت هست باید از آن سود ببرد. مثلا Techstars شرکتی مطرح است که به قول طاریق حدادین، از مدیران شرکت، اجازه می دهد فرایند مهاجرت را برای پنج نفر در هر شرکت تسریع و تسهیل کنیم تا در صورت علاقه اقامت دائم بگیرند.

اکسپرس اینتری، استراتژی مهارت جهانی، ویزای استارتاپ تجاری … دولت برنامه های متعددی برای جذب و تسهیل ورود استعدادهای تکنولوژی ترتیب داده است.

جذب دانشجویان خارجی نیز نباید فراموش گردد. دانشجویان بسیاری به دلیل هزینه بالای زندگی در آمریکا، کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند. در عین حال، این انتخابی است که هشت سال بعدتر به پشیمانی نمی انجامد. از سال 2016 تعداد دانشجویان خارجی ایالات متحده آمریکا کاهش داشته است. به گفته کارشناسان، دولت دونالد ترامپ نقش بزرگی در این کاهش بازی نموده زیرا دریافت ویزا هر روز سخت تر می گردد و محیط گزنده تر.

دانشگاه های کانادا می توانند از این شرایط سود ببرند. تعداد دانشجویان خارجی که از سال 2016 در دانشگاه مک گیل ثبت نام نموده اند 79 درصد افزایش داشته است.

گواتام، یکی از این دانشجویان خارجی که با همسرش ساکن مونترال شده، می گوید مونترال خیلی زود جای خانه خودش را گرفته و در اینجا احساس راحتی دارد. گواتام که در ابتدا قصد مهاجرت به ایالات متحده و سیلکون ولی را داشته، می گوید به نظرش در رسیدن به این رویا شکست نخورده، چرا که اتفاقات اتفاق افتاده در ایالات متحده برایش ناخوشایند است. همسر گواتام حتی می گوید که در کانادا به چیزی بهتر از رویایی که در سر داشته اند، رسیده اند.

اما لغو آنالیز 18 هزار پفراینده مهاجرت از سوی دولت کبک از آن اتفاقاتی بود که حالا علامت سوالی در برابر ثبات و اطمینان از آینده مهاجران کانادا گذاشته است. گواتام نیز که پفراینده اش در بین این 18 هزار پفراینده بوده، حالا باید منتظر باشد تا دوباره دست روزگار ورق هایش را بر بزند.

همچنین بخوانید دادگاه عالی کبک لغو آنالیز 18 هزار پفراینده مهاجرتی را موقتا کنسل کرد

18 هزار پفراینده مهاجرتی باطل شده در کبک اداره مهاجرت کانادا کبک مهاجرت به استان کبک مونترال

منبع: مداد
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1281

به "کانادا؛ خانه امن نخبگانی از دره سیلیکون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادا؛ خانه امن نخبگانی از دره سیلیکون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید