5 علت افزایش وزن زنان در عادت ماهیانه؛ می توانیم به خودمان یاری کنیم؟

به گزارش مجله روگذر، تا به حال فکر نموده اید که در عادت ماهیانه بدن شما وزن اضافه نموده است؟ حتی ترازو هم شما را تایید می نماید که در عادت ماهیانه وزن شما بالاتر از حالت عادی خودش قرار گرفته است. مثل اغلب چیزهایی که به دوران قاعدگی مربوط می گردد، احساسی که زنان در خصوص افزایش وزن در این دوره دارند، همه در ذهنشان نیست و دلایل روانی و فیزیولوژیکی دارد. بنابراین در خصوص علت این اتفاق باید بدانیم:

5 علت افزایش وزن زنان در عادت ماهیانه؛ می توانیم به خودمان یاری کنیم؟

1. حبس مایعات

احساس نفخ مسئله شایع در دوران قاعدگی است. در عادت ماهیانه هورمون های فراوریمثل زن مانند استروژن و پروژسترون در سطح بالایی قرار دارند که منجر به تغییر در بدن در خصوص سدیم و در نتیجه موجب حبس شدن مایعات می گردد. این اتفاق ممکن است در نیمه دوم دوره قاعدگی هم بیشتر باشد، وقتی استروژن و پروژسترون در بالاترین حد خودشان هستند.

برای دورتر شدن از این عارضه، در نیمه دوم چرخه قاعدگی از خوردن غذاهای شور خودداری کنید.

2. یبوست

عادت ماهیانه شما تا چه اندازه در دستگاه گوارش شما موثر است؟ پروژسترون باعث آرامش عضلات می گردد و در نهایت منجر به کاهش عملکرد دستگاه گوارش می گردد. این اتفاق می تواند منجر به نفخ و یبوست در بعضی از زنان گردد.

برای کاهش نفخ و یبوست در رژیم غذایی این دوره خود مقدار فیبر را افزایش دهید.

3. افزایش مصرف مواد غذایی

پروژسترون در نیمه دوم چرخه قاعدگی نقش دیگری را نیز ایفا می نماید. اشتها را افزایش می دهد و باعث می گردد بیشتر غذا بخورید. پرخوری مداوم که با افزایش فعالیت بدنی جبران نگردد می تواند منجر به افزایش وزن دائمی گردد.

برای جلوگیری از افزایش وزن، از غذاهایی که کیفیت بالایی ندارد و رژیم غذایی غنی نیستند خودداری کنید. از غذاهای شیرین و چرب و بسیاری از کربوهیدرات ها دوری کنید. همچنین از خوردن کافئین و غذاهای شور نیز خودداری کنید.

4. سندروم قبل از قاعدگی (PMS)

برای اغلب زنان، عادت ماهیانه آن ها با حداقل یکی از علائم شناخته شده سندروم قبل از قاعدگی یا PMS حدود یک یا دو هفته قبل از آغاز عادت ماهیانه آن ها آغاز می گردد. نفخ، هوس غذا و افزایش وزن از شایع ترین علائم است. در مطالعه 259 زن سالم با عادت ماهیانه منظم، افزایش قابل توجه اشتها، مصرف پروتئین و هوس های غذایی مانند شکلات، شیرینی و شوری وجود داشته است.

تجربه افسردگی یا اضطراب از ویژگی های شاخص پی ام اس است که تصور می گردد ناشی از تغییرات سروتونین شیمیایی مغز باشد. برای بعضی از زنان این اتفاق می تواند منجر به افزایش مصرف مواد غذایی گردد. 3 تا 8 درصد زنان هوس غذا یا پرخوری دارند که در نتیجه اختلالات پیش از عادت ماهیانه است. اگر دچار چنین شرایطی هستید بهتر است به متخصص بهداشت مراجعه کنید زیرا می تواند با خوردن زیاد یا رفتارهای بی نظم همراه باشد.

در این زمینه بخوانید:

10 مراقبت سالیانه که زنان برای سلامتی خود باید انجام دهند

12 مورد از بهترین ویتامین ها برای سوزاندن چربی و ساختن ماهیچه

5. سندروم تخمدان پلی کیستیک(PCOS)

اگر دوره های نامنظم افزایش وزن را تجربه می کنید ممکن است موجب نگرانی شما شده باشد. سندروم تخمدان پلی کیستیک(PCOS) موجب عدم تعادل هورمون های فراوری مثل و در نتیجه ایجاد مسائل متابولیسم می گردد.

در زنان چاق مبتلا به سندروم پلی کیستیک، کاهش وزن ممکن است به تنظیم چرخه عادت ماهیانه آن ها یاری کند. خود چربی می تواند استروژن فراوری کند که می تواند تعادل هورمونی را تحت تأثیر قرار دهد. چرخه های قاعدگی نامنظم باعث افزایش وزن نمی شوند، بلکه افزایش وزن موجب ایجاد چرخه های قاعدگی نامنظم می گردد.

منابع: womenshealthmag، weightwatchers

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1408

به "5 علت افزایش وزن زنان در عادت ماهیانه؛ می توانیم به خودمان یاری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 علت افزایش وزن زنان در عادت ماهیانه؛ می توانیم به خودمان یاری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید