بدبینی و تفکراتِ منفی آلزایمر می آورد؛ اما مثبت اندیشی آموختنی ست

به گزارش مجله روگذر، یکی از مؤثرترین راه ها برای افزایشِ خوش بینی، انجامِ روشی به نامِ بهترین خودِ ممکن است که شما نسخه ای از خودتان را تصور می کنید یا درباره اش می نویسید که در آینده قرار گرفته است و به تمامِ اهدافِ زندگی دست یافته و تمامِ مشکلاتش برطرف شده است.

بدبینی و تفکراتِ منفی آلزایمر می آورد؛ اما مثبت اندیشی آموختنی ست

آیا شما ذاتاً فردِ بدبینی هستید؟ از آن هایی که عادت دارند نیمه خالی لیوان را ببینند؟ اگر اینطور است باید بدانید این عادت برای مغزتان خوب نیست. نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد که تکرارِ اندیشه های منفی به تنزلِ قوه شناخت و رسوبِ بیشترِ پروتئین هایِ مضر در مغز که مسئولِ ایجاد بیماریِ آلزایمر هستند، مرتبط است.

نویسنده ارشدِ این مقاله دکتر ناتالی مارچَنت، روان کاو و محقق در دانشگاهِ یونیورسیتی کالجِ لندن، می گوید: ما اعلام می کنیم که تکرارِ اندیشه های منفی یا منفی بافی ممکن است یکی از عواملِ خطر در ایجادِ بیماریِ فراموشی باشد.

میزانِ منفی بافی و رفتارهای مرتبط با آن مانند نشخوارِ گذشته و نگرانی درباره آینده در یک بازه زمانیِ 2 ساله در 350 نفر که بالای 55 سال سن داشتند، اندازه گیری شد. از حدودِ یک سوم از شرکت نمایندگان اسکن های مغزیِ خاص برای اندازه گیریِ میزانِ رسوبِ آمیلوئید بتا و تائو گرفته شد. آمیلوئید بتا و تائو، دو پروتئینی هستند که عاملِ ایجاد یکی از رایج ترین انواعِ فراموشی یعنی آلزایمر هستند.

نتایجِ اسکن ها نشان داد آن هایی که بیشتر از سایرین منفی بافی نموده بودند میزانی رسوبِ پروتئین های تائو و بتا در مغزشان بیشتر بود، حافظه ضعیف تری داشتند و قوه شناختشان با سرعتِ بیشتری طی 4 سال افت نموده بود.

در این آزمون سطوح اضطراب و افسردگی نیز اندازه گیری شد و آن ها دریافتند طی این دوران افرادی که افسرده تر و مضطرب تر بودند در مقایسه با سایرین قوه شناختشان افت بیشتری پیدا نموده بود که این نتیجه، نتایجِ تحقیقاتِ پیشین را تأیید می نماید.

مرچنت می گوید: در راستای تحقیقاتِ قبلی که بینِ افسردگی و اضطراب و خطرِ فراموشی ارتباط برقرار نموده اند، ما نیز انتظار داریم تکرارِ الگوهای تفکرِ منفی در طی یک دوره طولانی مدت به افزایشِ خطرِ ابتلا به فراموشی یاری کند.

دکتر ریچارد ایزاکسون، مؤسسِ کلینیکِ پیشگیری از آلزایمر در نیویورک، می گوید: این نخستین مطالعه ایست که ارتباطِ زیستیِ بینِ تکرارِ افکار منفی و آسیب شناسیِ آلزایمر را نشان می دهد و به پزشکان روشی دقیق تر برای ارزیابی خطر و ارائه مداخلاتِ شخصی به بیماران عرضه می نماید.

بسیاری از افرادی که خطرِ آلزایمر در آن ها بالاست، درباره اثراتِ منفیِ نگرانی و نشخوارهای ذهنی بر مغز مطلع نیستند. این تحقیق مهم است و روشِ من را برای مراقبت از بیماران تغییر خواهد داد.

تحقیقاتِ بیشتری ضروری است

فیونا کاراگر، رئیسِ سیاست گذاری در انجمنِ آلزایمر لندن، می گوید: اشاره به این نکته مهم است که این تحقیق نمی گوید که افکارِ منفی در کوتاه مدت باعثِ آلزایمر می شوند. ما به تحقیقاتِ بیشتری برای فهمِ بهتر این مسئله احتیاج داریم.

بسیاری از افرادِ شرکت نماینده در این پژوهش کسانی بودند که خطرِ ابتلا به آلزایمر در آن ها بالا بوده است. ما احتیاج داریم ببینیم که آیا این یافته ها در کلِ جمعیت نیز تکرار می گردد و اینکه آیا تکرارِ افکارِ منفی به تنهایی می تواند خطرِ آلزایمر را در افرادِ موردِ آزمون افزایش داده باشد.

محققان می گویند تکرارِ فعالیت های ذهنی مانند مدیتیشن می تواند به مثبت اندیشی و کاهشِ افکار منفی یاری کند.

نگاه به نیمه روشن تر

نتیجه تحقیقی که در سال 2019 انجام شد نشان داد که احتمالِ مرگ به دلیلِ انواعی از بیماری های قلبی در بدبین ها بیشتر از خوش بین هاست. درحقیقت هرچه فردی خوش بین تر باشد خطرِ حملاتِ قلبی، سکته و سایر عواملِ مرگ در او کمتر است.

فقط قلب نیست که به دلیلِ مثبت اندیشی از آن محافظت می گردد. تحقیقات قبلی ارتباطِ مستقیمی بینِ خوش بینی و رژیمِ غذایی سالم، ورزش کردن، سیستمِ ایمنیِ مقاوم تر و فعالیتِ بهترِ ریه ها پیدا نموده بودند. دکترِ قلب، آلن روزانسکی، می گوید علت آن احتمالاٌ این است که خوشبین ها عاداتِ سالم تری دارند. آن ها بیشتر محتمل است که ورزش نمایند و رژیمِ غذایی سالم تری داشته باشند و احتمالاً کمتر سیگاری بینشان پیدا می گردد.

روزانسکی می گوید: خوش بین ها همچنین مهارتِ حلِ مسئله بهتری دارند. آن ها در چیزی که ما رفتارِ کنشی یا پیش بینیِ مسائل و پیش قدم شدن برای حلِ آن ها می دانیم، بهتر هستند.

خوش بینی را تمرین کنید

شما می توانید میزانِ خوش بینی و بدبینی خود را به وسیلهِ آزمونِ جهت گیریِ زندگی اندازه گیری کنید. این آزمون شاملِ گزاره هایی است نظیرِ اینکه من باور دارم در پسِ هر سختی ای آسانی ایست، و اگر قرار باشد اتفاقِ بدی برایم بیفتد، می افتد. امتیازدهی به گزاره ها بر اساسِ مقیاسِ خیلی موافقم تا به شدت مخالفم صورت می گیرد و نتایج می تواند میزانِ خوش بینی و بدبینی شما را تعیین کند.

تحقیقاتِ پیشین نشان داده اند که افراد می توانند مغز را آموزش دهند تا خوش بین تر باشد؛ درست مانندِ ورزش دادنِ عضلات. یک تحقیق که به صورتِ مستقیم عملکرد و ساختار مغزی را اندازه گیری می کرد، نشان داد که فقط روزی 30 دقیقه مدیتیشن به مدتِ دو هفته می تواند تغییراتِ قابلِ مشاهده ای در مغز افراد ایجاد کند.

بر اساسِ نتایجِ یک فراتحلیل که از تحقیقاتِ موجود به دست آمده است، یکی از مؤثرترین راه ها برای افزایشِ خوش بینی، انجامِ روشی به نامِ بهترین خودِ ممکن است که شما نسخه ای از خودتان را تصور می کنید یا درباره اش می نویسید که در آینده قرار گرفته است و به تمامِ اهدافِ زندگی دست یافته و تمامِ مشکلاتش برطرف شده است.

تکنیک دیگر شکرگزاری است. روزی چند دقیقه در روز وقت بگذارید و بنویسید چه چیزهایی در زندگی دارید که باعث می گردد زندگی شما ارتقا پیدا کند. و فهرستی از تجربه های مثبت هر روز خودتان ثبت کنید. این کار به مرور خوش بینی شما را افزایش می دهد.

روزانسکی می گوید: و نهایتاً، ما می دانیم که درمان گرانِ رفتاری-شناختی می توانند درمان های مؤثری برای افسردگی ارائه نمایند. شما می توانید همان اصولی که ما برای درمانِ افسردگی استفاده می کنیم را بکار ببرید، اصولی مانندِ قاب بندیِ مجدد. شما یاد می گیرید که همیشه یک روشِ دیگر برای قاب بندیِ افکارِ منفی وجود دارد.

منبع: CNN

ترجمه: سایت مجله روگذر

منبع: فرادید
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1105

به "بدبینی و تفکراتِ منفی آلزایمر می آورد؛ اما مثبت اندیشی آموختنی ست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدبینی و تفکراتِ منفی آلزایمر می آورد؛ اما مثبت اندیشی آموختنی ست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید