بعضی بانک های اروپا تسهیل تراکنش های خُرد را برای ایران از سرگرفته اند

جانشین رئیس بخش تحریم های خدمات دیپلماتیک اتحادیه اروپا گفت بانک هایی از کشورهای آلمان، ایتالیا، انگلیس، سوئیس و ژاپن گزارش داده اند که روابط بانکی با همتایانشان در ایران را برقرار نموده اند اما تراکنش های اقتصادی پیچیده قابل توجه را تسهیل نمی نمایند.

بعضی بانک های اروپا تسهیل تراکنش های خُرد را برای ایران از سرگرفته اند

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، مقامات اروپایی روز پنجشنبه گفتند، به رغم اظهارات مقامات آمریکایی و سیاستمداران اروپایی مبنی بر قانونی بودن تجارت با ایران، بانک های اروپایی به دلیل نگرانی ها از تحریم های باقی مانده دولت آمریکا همچنان از تعامل با ایران خودداری می نمایند.

تحریم های غرب از جمله محدودیت های بانکی علیه ایران در ماه ژانویه در قالب توافق هسته ای برداشته شد. اما جمهوری اسلامی ایران همچنان قادر به دسترسی به تامین اقتصادی از خارج نیست، زیرا بسیاری از بانک های بزرگ نگران نقض کردن تحریم های پابرجای دولت آمریکا هستند که معاملات دلاری با ایران یا دسترسی ایران به سیستم اقتصادی آمریکا را مجاز می داند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته به بانک های مهم اروپایی گفته بود تا جایی که آنها کنترل های لازم در زمینه شرکای تجاری مجاز را انجام دهند، دلیلی برای نگرانی درباره از سرگیری تجارت با ایران وجود ندارد.

جاستین واکر، مدیر جرائم اقتصادی اتحادیه بانکداران انگلیس گفت، جلسه با کری و مقامات انگلیسی از جمله فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه به بانکداران اجازه داد تا نگرانی های خود را ابراز دارند.

وی در حاشیه کنفرانس یورومانی ایران در لندن گفت: هیچ سندی وجود ندارد که تضمین بدهد، اما ما انتظار این را نداشتیم. ولی توافقی وجود دارد مبنی بر تداوم گفت و گو برای حل جزئیات مربوط به مسائلی که (در این نشست) مطرح شده است.

مسئله بانک های اروپایی تنها این واقعیت است که فعالیت های تجاری بدون ارتباط با آمریکا پیچیده است. شما چگونه بدون دسترسی به چهارچوب عمده پرداخت های بین المللی می توانید تجارت بین المللی انجام دهید؟ برای بانک ها این کار بسیار پیچیده است.

نگرانی دیگر بانک ها این است که سیستم بانکی ایران شفافیت کافی را ندارد و ریسک های دیگری نیز در ایران وجود دارند.

در ماه فوریه، گروه کاری اقدام اقتصادی، که یک گروه از آژانس های دولتی مبارزه با پولشویی است اظهار داشت که همچنان به صورت ویژه و استثنایی نگران کوتاهی ایران درمقابله با ریسک تامین اقتصادی تروریزم و تهدید جدی ای است که این موضوع متوجه یکپارچگی سیستم اقتصادی بین المللی می نماید.

واکر اضافه نمود، بانک ها در حال رصد کردن نشست های گروه اقدام اقتصادی هستند که برای ماه های ژوئن و اکتبر برنامه ریزی شده تا ببینند که آیا این گروه تغییری در مواضع خود در قبال ایران خواهد داد یا نه. به گفته وی این مشخص نماینده خواهد بود.

دامیان هیندز، یکی از مقامات بلندپایه وزارت دارایی انگلیس گفت: برقراری مجدد کانال های بانکی یکی از اولویت های اصلی دولت انگلیس بوده و لندن به کار برای شفاف ساختن این صنعت ادامه می دهد.

وی اضافه نمود: بعضی بانک ها ارائه خدمات به مشتریان موجود خود را شروع نموده اند.

بانک ها و شرکت ها حق دارند نگران این مسئله باشند که به تعهدات خود بر اساس تحریم های همچنان پابرجا عمل می نمایند یا نه. در واقع ما از آنها انتظار داریم که این کار را انجام دهند. اما این نباید مانع از تجارت قانونی با ایران گردد.

گری ریگان، جانشین رئیس بخش تحریم های خدمات دیپلماتیک اتحادیه اروپا گفت، تا کنون بانک هایی از کشورهای آلمان، ایتالیا، انگلیس، سوئیس و ژاپن گزارش داده اند که روابط بانکی با همتایانشان در ایران را برقرار نموده اند.

بعضی از این بانک ها ممکن است در موقعیتی نباشند که تراکنش های اقتصادی پیچیده قابل توجه را تسهیل نمایند.

وی اضافه نمود، احتمالا با گذشت زمان این کار برای بانک ها آسان تر خواهند شد.

ما انتظار داریم بانک ها و موسسات اقتصادی به تدریج با شرایط موجود احساس راحتی بیشتری نمایند، زیرا آنها دارند با مقررات و رویه های جدید آشنا تر می شوند... این برای بانک های بزرگ که حضور قابل توجهی در آمریکا دارند، بلافاصله اتفاق نخواهد افتاد.

130

منبع: تسنیم
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 14 بهمن 1398 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 738

به "بعضی بانک های اروپا تسهیل تراکنش های خُرد را برای ایران از سرگرفته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی بانک های اروپا تسهیل تراکنش های خُرد را برای ایران از سرگرفته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید