تلاش های بسیار آسان به قصد توقف افزایش گرمای جهانی

به گزارش مجله روگذر، گرمایش جهانی اشاره به افزایش میانه دمای زمین، به ویژه در سطوح پایین تر جو به واسطه افزایش گازهای گلخانه ای دارد. این موضوع در درجه اول به دلیل دخالت های انسان در محیط زیست و سبک زندگی است که در طی سال های اخیر انسان پیش گرفته است. در این جا برخی از شیوه های توقف گرمایش جهانی را ذکر می کنیم.

تلاش های بسیار آسان به قصد توقف افزایش گرمای جهانی
مشکل جدی و خطرناکی که امروزه نسل بشر با آن رو به روست، مسأله گرمایش جهانی است. به همین دلیل فرا گرفتن شیوه های توقف این مشکل از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که همه عزم نجات این سیاره را داشته باشند، امکان از بین بردن و یا کاهش این مشکل وجود خواهد داشت.

گازهای گلخانه ای در محتوای طبیعی آن در جو به صورت یک گلخانه در اطراف زمین عمل کرده و مورد نیاز است. این گازها امکان عبور اشعه های خورشید از طریق جو را فراهم می آورند، اما اجازه به خروج این گازها از جو نمی دهند و به این ترتیب محیط مناسبی را برای زندگی در این سیاره فراهم می سازند. حیات بدون گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن، بخار آب، متان و غیره در این کره خاکی وجود نخواهد داشت، اما این گازها باید در مقادیر مجازی وجود داشته باشند. مشکل گرمایش جهانی هنگامی ایجاد می گردد که مردم به تولید مقدار زیاد گازهای گلخانه ای کمک کنند که این موضوع باعث به دام افتادن گرمای بیشتری در جو شده و این بنابر این دمای سطح زمین را افزایش خواهد داد.

سوختن سوخت های فسیلی مانند گازوئیل، زغال سنگ، گازهای طبیعی و غیره همگی به افزایش سطوح گازهای مضر مانند دی اکسید کربن، مونوکسید کربن و غیره در جو کمک می کنند. این امر موجب افزایش دمای سطح زمین و تخریب حیات بر روی آن خواهد شد. به منظور پیشگیری از کاهش حیات بر روی زمین، نیاز به انجام اقدامات احتیاطی به منظور کاهش اثرات گرمایش جهانی وجود دارد.

شیوه های توقف گرمایش جهانی

به دلیل افزایش کلی دما، یخچال های موجود در منطقه ها قطبی شروع به ذوب شدن می کنند که این موضوع منجر به افزایش ارتفاع کلی سطح آب دریاها خواهد شد. در صورتی که این فرایند ادامه یابد، بسکمک از منطقه ها کم ارتفاع در آینده ای نزدیک به زیر آب خواهد رفت. گرمایش جهانی وقوع طوفان ها را نیز افزایش می دهد.

راه حل های بسیار آسانی به منظور کاهش گرمایش جهانی و اثرات آن وجود دارد. اول از همه، مردم باید عمق این مشکل را درک کنند و بر همین اساس اقداماتی را به منظور نجات این کره خاکی انجام دهند.

استفاده کارامد از وسایل برقی

مردم باید مصرف وسایل برقی را که گازهای گلخانه ای از خود ساطع می کنند، کاهش دهند. برای مثال یخچال ها کلروفلوئوروکربن ها را انتشار می دهند و لامپ های نوری رشته ای 300 پوند دی اکسید کربن در سال از خود ساطع می کنند. این لامپ ها باید با لامپ نوری فلوئورسنت فشرده ای که انرژی بیشتری را ذخیره می کنند، جایگزین گردند. تنها وسایل برقی کارامد باید مورد استفاده قرار گیرد. ترموستات باید برای زمانی که باید دما به صورت اتوماتیک کاهش یابد، برای تهویه کننده های هوا مورد استفاده قرار گیرد.

دنبال کردن شیوه کاهش - بازیافت و احیا

مردم نباید مواد زائد خود را بر روی زمین تخلیه کنند. محصولات کارخانه ها، ضایعات غذایی و مواد زائد گیاهی تحت تجزیه بی هوازی قرار می گیرند، یعنی آن ها به منظور تولید متان که گازی گلخانه ای است، می سوزند. بنابراین، جهت داشتن هوایی سالم، استفاده از این محصولات و دفع ضایعات آن ها باید کاهش یافته و یا این که احیا گردد.

اهمیت درختان و پوشش گیاهی

درختان مقدار زیادی دی اکسید کربن را جذب می کنند. درختان به دلیل انجام عمل فتوسنتز، تهیه غذا با کمک نور خورشید، کاشته شوند. در طول این فرایند، درختان دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن تولید می کنند. همچنین جنگل های موجود نیز باید حفظ شوند.

مزایای منابع انرژی قابل احیا

استفاده از انرژی برق باعث جلوگیری از ورود 300 کیلوگرم دی اکسید کربن به درون جو می گردد. برق به دست آمده از منابع انرژی قابل احیا مانند باد و آب، برق سبز نامیده می گردد. همچنین هزینه این نوع برق در مقابل برق معمولی پایین می باشد.

تغییرات سازگار با محیط زیست خانه

عایق سازی سقف خانه و صرفه جویی در مصرف برق عامل مهمی در کاهش گرمایش جهانی می باشد. به جای قرار دادن وسایل برقی در حالت توقف، بهتر است آن ها را خاموش کرد. این کار موجب صرفه جویی بیشتر تا 40 درصد در مصرف انرژی خواهد شد. تعمیر دوره ای وسایل نقلیه به استفاده کارامد از سوخت و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به درون جو کمک می کند. باد کردن مناسب تایر ماشین ها به منظور کاهش هزینه های سوخت باید صورت گیرد.

رفتن به سمت استفاده از منابع ارگانیک

مصرف محصولات غذایی ارگانیک به دلیل این که خاک ارگانیک مقدار زیادی از دی اکسید کربن را جذب می کند، باید افزایش یابد. خرید محصولات غذایی محلی مصرف سوخت را کاهش می دهد. گاوها مقدار زیادی متان را به واسطه جیره غذایی گیاه خواری خود انتشار می دهند. بنابراین مصرف گوشت باید کاهش یابد. همچنین محصولات بسته بندی تتراپک باید به جای محصولات غذایی کنسروی مورد استفاده قرار گیرد.

نکات سازگار با محیط زیست جهت پخت غذا

هنگام آشپزی درب ظروف را در زمان پخت بپوشانید چون این کار به کاهش تلفات حرارت و صرفه جویی در مصرف انرژی هنگام پخت کمک می کند. شما باید از اجاق هایی که هنگام پخت به ذخیره 70 درصد انرژی کمک می کنند، استفاده کنید.

صرفه جویی در مصرف انرژی در خانه

باید لباس ها و یا ظروف خود را تنها هنگامی که به حد نصاب رسید در ماشین های لباسشویی یا ظرفشویی قرار دهید. از ماشین های لباسشویی برای شستشوی مقدار کم لباس استفاده نکنید. در صورتی که یک باره همه ظروف و یا لباس ها را با هم بشوئید در مصرف آب، برق و همچنین انرژی صرفه جویی زیادی خواهید کرد. برق به دست آمده از منابع انرژی قابل احیا مانند باد و آب، برق سبز نامیده می گردد. از خشک کن برای خشک کردن لباس ها تا حد امکان جهت صرفه جویی در مصرف برق و کاهش مقدار دی اکسید کربن انتشار یافته به درون جو خودداری کنید و سعی کنید لباس های شسته شده را به صورت طبیعی زیر نور آفتاب خشک کنید. خشک کردن لباس ها در هوای آزاد هم به کاهش تلفات انرژی کمک می کند.

دوستان و خانواده خود را درباره علل و اثر گرمایش جهانی و روش های مقابله با آن آگاه سازید. یکی از شیوه های مهم کاهش گرمایش جهانی حفاظت از جنگل ها و کاشت درخت می باشد. مقدار کاغذ مورد استفاده در خانه و ادارات را کاهش دهید. به خاطر داشته باشید که برای تولید این کاغذ درختان زیادی قطع شده اند.

بنابراین، افراد و دولت باید به محیط زیست توجه بیشتری داشته باشند و از بروز آسیب به آن به واسطه گرمایش جهانی جلوگیری کنند. برخی افراد هنوز به این درک نرسیده اند که چرا باید پدیده گرمایش جهانی را متوقف ساخت، این کار به این دلیل است که در صورت گرم شدن بیش از حد جو زمین پوشش محافظتی موجود در لایه زمین از بین رفته و این موضوع باعث ورود اشعه های مضر خورشید به دورن زمین خواهد شد. بنابراین، به تدریج زندگی گیاهان، حیوانات و انسان ها تخریب خواهد شد. طوفان، سیلاب و دیگر بلایای طبیعی به طور مکرر رخ داده و منجر به ویران شدن زمین می گردد. در صورتی که مایل به داشتن سیاره ای زیبا و پاک هستید، پس باید اقدامات زیست محیطی مناسبی را به منظور پیشگیری از گرمایش جهانی انجام دهید.

منبع: Buzzle Staff - HelpSaveNature

منبع: راسخون
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1908

به "تلاش های بسیار آسان به قصد توقف افزایش گرمای جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش های بسیار آسان به قصد توقف افزایش گرمای جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید