سامانه غربالگری نمونه اهدا کنندگان خون افتتاح شد

به گزارش مجله روگذر، سامانه غربالگری نمونه اهدا کنندگان خون (سامانه الکتروکمی لومینسانس) جهت تشخیص سلامت خون، روز دوشنبه با حضور مدیران عامل سازمان انتقال خون، به صورت ویدئو کنفرانس در 6 استان کشور راه اندازی شد.

سامانه غربالگری نمونه اهدا کنندگان خون افتتاح شد

دکتر علی اکبر پورفتح اله مدیرعامل سازمان انتقال خون در آیین افتتاح این سامانه که در اداره کل انتقال خون استان تهران انجام شد، گفت: با رونمایی از این سامانه ها، بیش از 50 درصد از آزمایش های سلامت خون بدون دخالت دست و به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.

وی اضافه نمود: روش غربالگری آزمایش های سلامت خون اهدا کنندگان در بیش از 90 درصد از مراکز انتقال خون در اروپا و آمریکای شمالی به این روش انجام می گردد.

پورفتح اله ادامه داد: این روش دقت و ظرفیت بالا تری دارد و یک پنجم زمان فعلی وقت صرف انجام آزمایش می گردد. این سیستم امنیت بیشتری برای انتقال نتایج و قابلیت ردیابی دقیق تری دارد که با توجه به بسته بودن سیستم کیفت محصول به دست آمده بهتر خواهد بود.

وی در مورد تامین تجهیزات یاد شده اضافه نمود: در واقع ما برای خرید تجهیزات هزینه ای نمی پردازیم و شرکت از تامین لوازم مصرفی این سیستم سود خود را در بلند مدت به دست می آورد.

بنابراین گزارش این سامانه با توجه به ظرفیت های فنی و کاربردی توانمندی متمرکز سازی انجام آزمایش ها بر روی نمونه های سراسر کشور را فراهم می نماید.

پورفتح اله تاکید نمود: امروزه برای کاهش خطا و افزایش ضریب امنیت خون توجه ویژه ای به متمرکز سازی آزمایش ها می گردد و در هلند کل آزمایش های سلامت خون در یک مرکز، در کانادا در 4 مرکز، در آمریکا 10 مرکز و در ترکیه در 4 مرکز به صورت متمرکز در حال اجرا است و قرار است در ایران نیز این آزمایش ها به صورت متمرکز در 8 مرکز انجام گردد و کل نمونه های آزمایش به این 8 مرکز در کشور منتقل گردد.

بنابراین گزارش، امروز به طور همزمان سیستم الکتروکمی لومینسانس در 6 استان تهران، فارس، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و مازنداران راه اندازی شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 606

به "سامانه غربالگری نمونه اهدا کنندگان خون افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه غربالگری نمونه اهدا کنندگان خون افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید