عامل 6 آتش سوزی اخیر در جنگل های کشور اعلام شد

به گزارش مجله روگذر، رئیس سازمان جنگل ها با بیان اینکه حداقل 6 مورد آتش سوز های اخیر به دلیل روشن کردن آتش توسط افراد بوده است، گفت: پوشش حفاظتی جنگل های زاگرس تقویت می شود.

عامل 6 آتش سوزی اخیر در جنگل های کشور اعلام شد

به گزارش گروه اقتصادی مجله روگذر به نقل از سازمان جنگل ها، مسعود منصور در این نشست به تشریح شرایط جنگل ها و اهمیت آن پرداخت و گفت: گاهی دعوا های محلی سبب می گردد که به اراضی ملی آسیب جدی وارد گردد، اما حدود 80 درصد آتش سوزی ها به صورت سهوی اتفاق می افتد.

وی در ادامه با اشاره به دخالت عوامل انسانی در آتش سوزی جنگل ها، اضافه نمود: حداقل 6 مورد آتش سوز های اخیر به دلیل روشن کردن آتش توسط افراد بوده است.

منصور به اهمیت منطقه زاگرس به لحاظ پوشش جنگلی و نقش آن در حیات زیست گریزی زد و گفت: منطقه زاگرس به دلیل اهمیت بالا و شدت گرمایی که دارد، باید مورد توجه ویژه ای قرار بگیرد و امیدواریم بتوانیم برای حفاظت از مراتع و جنگل های زاگرس، استان کهگیلویه و بویراحمد را تقویت کنیم.

وی در ادامه به برنامه های سازمان جنگل ها برای حفاظت از جنگل ها و عرصه های منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: بر اساس سطوح جنگل و بر اساس رویشگاه یک نرم داخلی معین کردیم، که بر اساس این نرم تجهیزات، اعتبارات و امکانات لازم تأمین می گردد. مثلاً در زاگرس برای هر 6 هزار هکتار باید این تعداد نیروی، محافظ، معین اسم و رسم دار داشته باشد که بتوانند جنگل ها را پوشش بدهند.

رئیس سازمان جنگل ها گفت: توافقی 4 جانبه میان جهاد کشاورزی، وزرات دفاع، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان جنگل ها در ادامه سال صورت بگیرد، تا در زمان آتش سوزی سریعاً پرواز انجام گردد و در حال آماده باش باشند. این توافق را باید حتماً پیگیری کنیم تا تصویب گردد و هنگام هر گونه آتش سوزی سریعاً اقدامات لازم انجام بگیرد.

وی با بیان اینکه ما با این کار به دنبال رفع کمبود نیرو هستیم، اضافه نمود: با این نیرو ها باید قرارداد بسته گردد و به لباس مخصوص ملبس شوند، برگه مأموریت و همچنین کارت شناسایی داشته باشند.

رئیس سازمان جنگل ها در ادامه اضافه نمود: نکته بعد این است، در جلسه ای که دیروز برگزار کردیم، تصمیم گرفته شد که همه استان ها حداقل یک پهباد داشته باشند؛ که در این راستا باید همه استان ها پوشش بی سیمی داده شوند؛ که 16 استان هنوز تجهیز نشده اند که در ادامه سال تجهیز آن ها انجام خواهد گرفت.

منصور بیان نمود: سیستم مانیتورینگ متصل به سیستم ماهواره ای، با سه قابلیت را جهت حفاظت از منابع طبیعی راه اندازی کرده ایم، جنگل های ما منطقه به منطقه رصد می شوند، تا اگر آتش سوزی انجام گرفت، یا تخلفی می گردد، مشاهده گردد، حتی اگر در استانی حریق مشاهده نگردد، از سیستم مانیتورینگ گزارش داده گردد.

وی همچنین از راه اندازی سامانه اطلاع رسانی 139 در کشور خبر داد و گفت: همچنین برای استان ها شماره ضروری به منظور اعلام آتش سوزی ها در اختیار مردم قرار می گیرد.

رئیس سازمان جنگل ها در ادامه به کمبود تجهیزات برای مأموران منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: تجهیزاتی از قبیل لباس، دستکش، کفش و… هفته آینده خریداری و به استان ها ارسال می گردد.

منصور گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد باید نقاط بحرانی را به لحاظ آتش سوزی شناسایی کنند و در آن مکان هایی که احتمال بیشتر آتش سوزی وجود دارد، دیده بان قرار دهد که یا حریق اتفاق نیفتد، یا در بدو اتفاق مهار گردد. در مسائل زیست محیطی اصل بر پیشگیری و اتفاق نیفتادن است.

وی به مشارکت های مردمی در مهار آتش سوزی اشاره کرد و گفت: هر ساله تعداد زیادی را تحت پوشش بیمه بی نام قرار می دهیم، تا اگر اتفاقی افتاد، آن ها تحت بیمه باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1091

به "عامل 6 آتش سوزی اخیر در جنگل های کشور اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عامل 6 آتش سوزی اخیر در جنگل های کشور اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید