عکس ، نخستین گروه موسیقی دانش آموزی در ایران

به گزارش مجله روگذر، دسته موزیک مدرسه دارالفنون را در تصویر می بینید که در سمت چپ آن، شکرا...خان سرهنگ ایستاده است. زمان برداشتن عکس احتمالا حدود سال 1260 هـ.ش است. استفاده از سازهای ضربی و بادی مختلف توسط دانش آموزان که در تصویر مشاهده می گردد، در نوع خود جالب و دیدنی است.

عکس ، نخستین گروه موسیقی دانش آموزی در ایران

به گزارش مجله روگذر به نقل از خراسان، دارالفنون را باید نخستین مدرسه ای در ایران دانست که با الگوی جدید تأسیس شد. بانی این مدرسه، میرزاتقی خان امیرکبیر، افتتاح آن را ندید و روزی که استادان فرنگی مدرسه وارد تهران شدند، خبر عزل وی منتشر شد. بدیهی بود که جانشینان امیر، کیاست و استعداد وی را در تنظیم چنین مراکزی نداشتند و از همین رو، دارالفنون طریقی را پیمود که بانی اش خواهان آن نبود. در این مدرسه، عموماً فرزندان اشراف و شاهزادگان به تحصیل مشغول شدند. یکی از آدابی که در مدرسه دارالفنون، با الگوبرداری از مدارس اروپایی، مورد توجه نهاده شد، تشکیل گروه موسیقی و سرود بود. ناصرالدین شاه به این کار علاقه داشت و می خواست در هر بازدید از مدرسه، اجرای سرود و موزیک را تماشا کند. بر همین اساس، از اواسط دوره ناصری، دسته موزیک دارالفنون با استفاده از دانش آموزان مستعد و عموماً محصل در رشته نظام، تشکیل شد. مسئولیت این گروه بر عهده شکرا... خان سرهنگ بود که در کتاب تاریخ منتظم ناصری، از او با عنوان موزیکانچی باشی نام برده شده است.

در تصویر دسته موزیک مدرسه دارالفنون را می بینید که در سمت چپ آن، شکرا...خان سرهنگ ایستاده است. زمان برداشتن عکس احتمالا حدود سال 1260 هـ.ش است. استفاده از سازهای ضربی و بادی مختلف توسط دانش آموزان که در تصویر مشاهده می گردد، در نوع خود جالب و دیدنی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1018

به "عکس ، نخستین گروه موسیقی دانش آموزی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، نخستین گروه موسیقی دانش آموزی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید