فریب محصولات رژیمی بازار را نخورید

به گزارش مجله روگذر، دکتر زهرا کمک با بیان اینکه در تمام رژیم های غذایی باید به سه اصل تعادل، تنوع و میانه روی توجه کرد، اضافه کرد: میوه ها باوجود فوایدی که برای بدن دارند، مصرف زیاد آنها می تواند باعث افزایش قندخون، چربی خون و حتی بروز کبد چرب گردد.

فریب محصولات رژیمی بازار را نخورید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: رژیم های غذایی تک ماده ای و تجویز مصرف فقط یک نوع میوه یا سبزی در طول روز به جای غلات، لبنیات و پروتئین در طولانی مدت آسیب های جبران ناپذیری به سلامت فرد وارد می نماید.

وی کالری مصرف یک واحد از بعضی میوه ها را با یک واحد غلات که شامل پنج قاشق برنج یا یک کف دست نان است، برابر دانست و گفت: هیچ گروهی از این مواد غذایی نمی توانند جایگزین گروه دیگر باشد؛ چرا که از لحاظ ارزش غذایی و مقدار کنترل احساس گرسنگی تفاوت بسکمک دارند.

کمک در مورد زمان مصرف میوه ها در طول روز، توضیح داد: توصیه می گردد سه یا چهار واحد میوه مورد احتیاج بدن در طول روز در میان وعده 10 تا 11 صبح، 4 تا 5 عصر و در صورت مصرف شام زودهنگام و سبک، 9 تا 10 شب، به صورت تکی مصرف گردد. خوردن میوه بلافاصله بعد از صرف وعده اصلی، موجب دریافت کالری مازاد و در طولانی مدت بروز کبد چرب خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: به طور کلی صرف وعده های اصلی و میان وعده ها در فواصل زمانی معین نقش موثری در کنترل اشتها و کاهش وزن دارد. به همین دلیل خودن صبحانه پیش از ساعت 9 صبح، میان وعده ساعت 10 تا 11 صبح، ناهار ساعت 1 تا 2 ظهر، میان وعده ساعت 4 تا 5 عصر و شام قبل از ساعت 8 شب توصیه می گردد.

کمک در مورد نوشیدنی های رژیمی نیز عنوان نمود: مصرف این نوشیدنی ها در زمان مصرف وعده غذایی یا بلافاصله بعد از آن موجب اختلال در فرآیند هضم، افزایش اشتها و میل به خوردن شیرینی جات شده و نمی تواند موفقیت ما را در کنترل قندخون و کاهش وزن تضمین کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درخصوص مضرات خوردن مایعات بلافاصله قبل، بعد و حین مصرف غذا عنوان نمود: با صرف غذا، شیره گوارشی به منظور هضم و جذب مواد غذایی، ترشح می گردد و خوردن مایعات در این میان یا بلافاصله بعد از صرف وعده اصلی موجب رقیق شدن شیره گوارشی، اختلال در هضم و در نهایت آسیب های گوارشی خواهد شد. توصیه می گردد از نیم تا یک ساعت قبل و یک تا 2 ساعت بعد از وعده غذایی، مایعات نوشیده نگردد.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1991

به "فریب محصولات رژیمی بازار را نخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریب محصولات رژیمی بازار را نخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید