قیمت نفت رکورد جدیدی زد

به گزارش مجله روگذر، قیمت نفت روز سه شنبه تحت تاثیر تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و عدم تمایل اوپک برای افزایش بیشتر فراوری، نزدیک به بالاترین قیمت خود در چهار سال گذشته که روز دوشنبه به آن صعود نموده بود، نهاده شد.

قیمت نفت رکورد جدیدی زد

به گزارش مجله روگذر، بهای معاملات آتی نفت برنت 25 سنت یا 0.3 درصد افزایش یافت و به 81.45 دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت برنت روز گذشته تا مرز 81.48 دلار صعود نموده بود که بالاترین قیمت از نوامبر سال 2014 تاکنون بود.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا 19 سنت یا 0.3 درصد نسبت به روز گذشته افزایش یافت و به 72.27 دلار در هر بشکه رسید.

آمریکا از چهارم نوامبر صادرات نفت ایران را هدف تحریم قرار می دهد و واشنگتن، دولت ها و شرکت های سراسر دنیا را برای توقف خرید از تهران تحت فشار قرار داده است.

هری چلین گوییریان، مدیر دنیای استراتژی بازارهای کالا در بانک بی ان پی پاریبا در کنفرانس نفت دنیای رویترز گفت: ایران حجم قابل توجهی از صادرات خود را از دست خواهد داد و با توجه به عدم تمایل گروه اوپک پلاس برای افزایش فراوری، بازار در شرایط مناسب برای جبران این شکاف عرضه قرار ندارد.

اوپک پلاس نامی است که به گروهی از فراورینمایندگان نفت شامل روسیه داده گردیده که توافق کردند فراوریشان را از شروع سال 2017 محدود نمایند.

در حالی که انگلیس، چین، فرانسه، روسیه و ایران روز سه شنبه اظهار داشتند مصمم هستند مکانیزم پرداختی را برای ادامه تجارت با وجود تحریم های آمریکا طراحی نمایند اما اکثر تحلیلگران انتظار دارند اقدامات واشنگتن بین یک تا 1.5 میلیون بشکه در روز از میزان عرضه به بازارها را کاهش دهد.

شرکت فیچ سولوشن در یادداشتی اظهار داشت: از نظر ما صعود قیمت نفت به بالای 80 دلار در هر بشکه از نظر بنیادین کاملا قابل توجیه است.

آیا اوپک اقدام خواهد نمود؟

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، از اوپک و روسیه درخواست نموده است عرضه خود را برای جبران افت صادرات ایران افزایش دهد. ایران سومین فراورینماینده بزرگ اوپک است. با این حال اوپک و روسیه تاکنون حاضر به پذیرش این درخواست ها نشدند.

به گفته تحلیلگر بی ان پی پاریبا، هرگونه تصمیم رسمی در مورد فراوری نفت از سوی این گروه فراورینماینده تنها در دیدار دسامبر صورت خواهد گرفت به این ترتیب فرصت برای این که قیمت های نفت به رشد خود ادامه دهد کاملا گسترده خواهد بود، زیرا صادرات نفت ایران کمتر می گردد و اوپک پلاس اقدامی نمی کند.

اشلی کلتی، تحلیلگر نفت در شرکت خدمات مالی کانتور فیتز جرالد گفت: قیمت نفت به زودی ممکن است به 90 دلار در هر بشکه صعود کند. ما باور نداریم که اوپک بتواند فراوری خود را در کوتاه مدت به میزان قابل توجهی افزایش دهد، زیرا ظرفیت فراوری شناور فیزیکی در این سیستم چندان بالا نیست.

بانک امریکا مریل لینچ پیش بینی خود از میانگین قیمت نهایی در سال 2019 را از 75 به 80 دلار افزایش داد در حالی که قیمت مورد پیش بینی برای وست تگزاس اینترمدیت را نیز دو دلار افزایش داده و 71 دلار برآورد کرد.

این بانک اظهار داشت مساله ایران در کوتاه مدت همچنان در بازار تاثیرگذار بوده و باعث جهش قیمت ها خواهد شد. با این حال نگرانی های تقاضای بازار نوظهور ممکن است پس از آن دوباره پدیدار گردد.

پالایشگاه های هندی در بحبوحه بالارفتن قیمت نفت خام و کاهش ارزش روپیه قصد دارد واردات نفت خود را کاهش دهند. این تصمیم نشان می دهد رشد قیمت های نفت خام و ضعف ارزهای بازار نوظهور ممکن است افت تقاضا در شماری از بازارهایی که تاکنون مصرف نفت مطلوبی داشته اند را کلید بزند.

با وجود فضای خوش بینانه ای که نسبت به افزایش قیمت ها وجود دارد، برخی از معامله گران اظهار کردند قیمت های فعلی منعکس نماینده محدودیت عرضه به بازار است و نفت بیشتری در سال 2019 عرضه خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، غول بازرگانی کالای ویتول اظهار داشت فراوری نمایندگان غیراوپک به خصوص آمریکا ممکن است حداکثر دو میلیون بشکه نفت جدید را در سال 2019 به بازار عرضه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اسفند 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 107

به "قیمت نفت رکورد جدیدی زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت نفت رکورد جدیدی زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید