مخالفت مجلس با ایجاد 3 منطقه آزاد تازه

به گزارش مجله روگذر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با گزارش اصلاحی کمیسیون اقتصادی در خصوص ایجاد منطقه ها آزاد تجاری صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران، مخالفت کردند.

مخالفت مجلس با ایجاد 3 منطقه آزاد تازه

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی ایراد شورای نگهبان به لایحه ایجاد منطقه ها آزاد تجاری صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران، ضمن مخالفت با گزارش اصلاحی کمیسیون اقتصادی، با پیشنهاد جایگزین ارائه شده از سوی نماینده مردم قم هم مخالفت کردند و به این ترتیب، این لایحه به سرانجام نرسید.

نمایندگان ابتدا با 111 رأی موافق، 91 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 236 نماینده حاضر در صحن، با گزارش اصلاحی کمسیون اقتصادی در خصوص این لایحه مخالفت کردند و سپس، براساس آیین نامه داخلی مجلس پیشنهادات جایگزین نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت که در این رابطه، احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم، پیشنهاد جایگزینی عبارت مدیریت مستقل به جای مدیریت واحد را اسم کرد و در تشریح آن گفت: سرخس و دوغارون هر دو وابسته و تحت مدیریت آستان قدس رضوی هستند و از زیرساخت های مناسبی برخوردار هستند. پیشنهاد ما تغییر عبارت مدیریت واحد به عبارت مدیریت مستقل است و با این موضوع ابهام شورای نگهبان رفع می شود.

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم تربت حیدریه هم در مخالفت با پیشنهاد امیرآبادی گفت: در این موضوع دو ابهام وجود دارد، اولا اینکه برای هر کدام از این منطقه ها باید به صورت جداگانه رأی گیری شود و دوم اینکه مشکل این منطقه ها با تغییر عبارت مدیریت واحد یا مدیریت مستقل حل نمی شود. مسائل و مسائل کشور با تشکیل منطقه ها آزاد اصلاح نمی شود، خواهشمندیم این موضوع به کمیسیون بازگردانده شود.

در ادامه، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس با بیان اینکه طبق آیین نامه نمی توان این گزارش را به کمیسیون بازگرداند، پیشنهاد امیرآبادی را به رأی گذاشت که نمایندگان با 101 رأی موافق، 104 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در صحن با این پیشنهاد هم مخالفت کردند وو به این ترتیب، تشکیل این سه منطقه آزاد تجاری به سرانجام نرسید.

در جریان بررسی این لایحه، محمدرضا پورابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادیی گفت: اصلاح قانون منطقه ها آزاد از مجلس دهم تا به امروز در دستور کار کمیسیون اقتصادی وجود داشته و دغدغه اعضای کمیسیون اقتصادی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1872

به "مخالفت مجلس با ایجاد 3 منطقه آزاد تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت مجلس با ایجاد 3 منطقه آزاد تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید