هرکارت ملی، یک روغن!

به گزارش مجله روگذر، از اواخر شهریور سال جاری عرضه روغن جامد در بازار کم شد و کمتر از یک ماه بعد نیز این مشکل برای روغن مایع ایجاد شد. مسائل ایجاد شده در حدی بود که براساس گزارش های رسیده از تهران و بعضی شهرستان ها یا به طور کل روغن در فروشگاه ها و مغازه ها نبود، یا با قیمت های بالاتر به بهانه کمیاب شدن فروخته می شد، یا خرید روغن منوط به خرید اقلام دیگر بود یا اینکه پس از ایستادن در صف به هر نفر تنها یک روغن فروخته می شد.

هرکارت ملی، یک روغن!

به گزارش ایسنا، صف های طولانی و چندین ساعته که در شرایط کرونایی با وجود هشدار های کارشناسان بخش بهداشت و درمان کشور در آن روز ها تشکیل شد و حتی هنوز هم در برخی مناطق همچنان برای خرید روغن تشکیل می گردد! البته این صف ها فقط مختص به روغن نیست و گویا تب آن برای اقلام دیگر هم داغ شده است و معلوم نیست چند نفر ناخواسته با ایستادن در این صف ها درگیر کرونا شده اند.

البته از همان روز ها نیز مسئولان مربوطه در این باره نظراتی مطرح و علت کمبود عرضه روغن را تحریم های ظالمانه، مسائل ارزی و انتقال آن و عدم تخصیص ارز برای واردات روغن خام توسط بانک مرکزی بیان کردند. حتی به این موضوع هم اشاره شد که به دلیل جو ایجاد شده در بازار برخی روغن می خرند و در خانه انبار می نمایند و همین موضوع تقاضا را بالا برده است. اما چندی بعد شرکت بازرگانی دولتی از تزریق 70 هزارتن روغن برای خانوار و صنف و صنعت اطلاع داد و دبیر انجمن صنفی روغن نباتی نیز بیان کرد که این مقدار روغن بین کارخانه ها توزیع و پس از آن وارد بازار خواهد شد و آرامش به بازار بازخواهد گشت.

اگرچه چندی بعد شرایط عرضه روغن مایع در فروشگاه های زنجیره ای و بعد از آن در خرده فروشی ها بهتر شد و بازار به ثبات نسبی رسید، اما گزارش ها نشان می دهد که هنوز برخی استان ها در تامین روغن مایع مصرفی خانوار با مسائلی روبرو هستند. هرچند که در کنار آن کمبود عرضه روغن جامد همچنان خودنمایی می نماید و شهروندان را با چالش های بسیاری روبرو نموده است؛ به طوری که براساس مشاهدات میدانی از برخی ازمحله های شهر تهران در برخی از فروشگاه های زنجیره ای خرید روغن جامد با ارائه کارت ملی میسر است؛ یعنی به هر کارت ملی تنها یک روغن جامد فروخته می گردد نه بیشتر!

با این وجود به نظر می رسد هنوز وعده های داده شده در مورد حل مشکل روغن مایع و جامد به طور کامل عملیاتی نشده و لازم است که مسئولان مربوطه هرچه سریعتر نسبت به ایجاد ثبات در بازار مواد غذایی در روز های پایانی سال اقدامات لازم را انجام دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1541

به "هرکارت ملی، یک روغن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرکارت ملی، یک روغن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید