هشدار معاون وزیر بهداشت: از سال 1420 به بعد یک تهدید جمعیتی خواهیم داشت

به گزارش مجله روگذر، معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان گفت: متاسفانه جمعیت ما در 20 تا 30 سال آینده به سمت پیرشدن پیش می رود و موالید نیز کاهش زیادی داشته است و نیروی مولد ما با پیر شدن جمعیت کاهش پیدا خواهد نمود بنابراین از سال 1420 به بعد یک تهدید جمعیتی خواهیم داشت.

هشدار معاون وزیر بهداشت: از سال 1420 به بعد یک تهدید جمعیتی خواهیم داشت

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، عباس عبادی در مراسم افتتاحیه دومین مرحله از هشتمین دوره طرح زائران رضوی که در مجتمع آموزشی امامت برگزار گردید ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت، اعلام کرد: علاوه بر شهدای عزیز مدافع سلامت بالغ بر 80 درصد کادر درمان در طی دوره پاندمی کرونا دچار این عارضه تا چندمرتبه شده اند و بسیاری از آنها از عوارض کرونا آزرده خاطر هستند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان گفت: در مورد کووید و جنبه های علمی آن بسیار شنیده ایم شاید قبل از پاندمی کووید، توجه مردم به زحمات کادر درمان کمتر بوده است و کمتر دوربین ها به سمت زحمات پنهان و آشکار حوزه سلامت کشیده می شد ولی این بلیه فرصتی را به نظام سلامت داد که اولاً توان و ظرفیت هایش را مجدد آنالیز کند و زیرساخت های خود را در حوادث مشابه تقویت کند و از همه مهمتر توانست جلب یک سرمایه اجتماعی بزرگ برای نظام سلامت و خاصه کارکنان نظام سلامت باشد.

وی اضافه نمود: وقتی می گوییم در کارکنان نظام سلامت بالغ بر 60 درصد همکاران ما همکاران حوزه پرستاری هستند و با همکاران پیش بیمارستانی، پیراپزشکی و پزشک، بالغ بر 90 درصد کادر سلامت را تشکیل می دهیم که 10 درصد مابقی همکاران پشتیبان و لجستیک ما هستند که نبود اینها موجب می شود کارها به درستی انجام نشود.

عبادی اظهار کرد: بنابراین همه ما یک تیم هستیم و علیرغم اینکه کشور ما بیشتر اوقات کانون قرمز به دلیل وسعت کشور و مهاجرپذیر بودن قرمز بود اما خوشبختانه ظرفیت موجود در نظام سلامت و پشتیبانی که ناشی از سرمایه های اجتماعی بود ما را کمتر دچار بحران کرد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد: ما باید قدردان پروردگاری باشیم که بخشی از وجود خود را در وجود همه ما به ودیعه گذاشته است و به ما با این حرفه فرصت خدمت به خلق داده است و این نگاه به حرفه خود احساس خوشایندی در ما ایجاد می نماید. مخلوقاتی که در راستا تکامل خود دچار مشکل جسمی و یا روانی می شوند به دست ما سپرده می شوند که ما دوباره به راستای که برای آن طراحی شدند برگردانیم.

وی گفت: پاندمی کرونا یاری کرد که علاوه بر سرمایه اجتماعی کاهش یافته، یک تصویر اجتماعی مثبتی از حرفه ما ایجاد شود معمولاً تصویر اجتماعی کادر درمان به خوبی دیده نمی شد و شاید این فرصتی که در اختیار ما است موجب شود رسانه ها و سازمان های پشتیبان نگاه آنها به ما مانند گذشته نباشد.

عبادی اضافه نمود: اگر قرار است سرمایه اجتماعی برای حرفه ما و نظام سلامت حفظ شود باید ارزش آفرینی کنیم از این رو اگر فقط ما تصور کنیم محل کار ما در چهار دیواری بیمارستان است و کل قدرت دانشی و مهارتی ما در آن چهارچوب محبوس شده آنچه مردم از ما می شناسند به دوران قبل از پاندمی برمی شود اما اگر این فضا و فرصت را برای خود ایجاد کنیم تا مردم توانایی ما را بیشتر بشناسند و فقط وقتی که بیمار هستند سراغ ما نیایند یک قدرت پایدار می شود و یک احساس خشنودی متقابل ایجاد می شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد: وظیفه هر کادر سلامت بهداشتی پرستاری و مامایی این است که وقتی در میان مردم است حتما در گام اول پیشگیری که ارتقا سلامت است، نقش آفرینی جدی تری داشته باشد، اگر ما به ارتقا سواد سلامت یاری کنیم چه بسا به پاندمی مشابه دچار نشویم، ما قبل از این پاندمی همواره نگران بیمارهای مزمن و بیمارهای غیرواگیر بودیم، به دلیل اینکه متاسفانه جمعیت ما در 20 تا 30 سال آینده به سمت پیرشدن پیش می رود و از طرفی امید به زندگی افزایش پیدا نموده است و موالید نیز کاهش زیادی داشته است و نیروی مولد ما با پیر شدن جمعیت کاهش پیدا خواهد نمود بنابراین از سال 1420 به بعد یک تهدید جمعیتی خواهیم داشت.

وی اضافه نمود: آمار بیمارهای قلبی افزایش وحشتناک دیابت داشته و اضافه شدن جمعیت سالمند می تواند بار نظام سلامت را افزایش دهد .

عبادی اعلام کرد: از زمان شیوع کرونا سازمان ها و گروه های جهادی زیادی به یاری ما آمدند و ما تنها نبودیم از جمله حضور روحانیون به ویژه روحانیون جوان آن هم در زمانی که همه ما ترس از کرونا به دلیل ناشناخته بودن آن داشتیم ما را تنها نگذاشتند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان اضافه نمود: این روحانیون به ما نشان دادند غیر از وظایفی که در این لباس مقدس بر عهده دارند، در بین مردم و کنار مردم هستند به خصوص موضوعاتی که شاید خیلی ها دوری نمایند، این افراد در بیمارستان زمانی که فشار زیادی به کادر درمان به دلیل تعداد زیاد بیماران وارد شده بود، همراه و یاری نماینده بودند و ما را همراهی کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1925

به "هشدار معاون وزیر بهداشت: از سال 1420 به بعد یک تهدید جمعیتی خواهیم داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار معاون وزیر بهداشت: از سال 1420 به بعد یک تهدید جمعیتی خواهیم داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید