حمل و نقل عمومی و مراکز خرید از عوامل انتقال کرونا ، لزوم راه اندازی تورهای بیماریابی در معابر شلوغ

به گزارش مجله روگذر، وزیر بهداشت با بیان این که پایانه های مسافربری و فرودگاه در تهران از مهمترین محل ها برای جهش ویروس هستند، گفت: تهران عوامل خطر زیادی مانند مترو، حمل ونقل عمومی و مراکز خرید را دارد .

حمل و نقل عمومی و مراکز خرید از عوامل انتقال کرونا ، لزوم راه اندازی تورهای بیماریابی در معابر شلوغ

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، دکتر سعید نمکی در نشست با روسا و معاونین بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران گفت: 17 میلیون از جمعیت کشور در گستره تهران و البرز زندگی می نمایند و این جمعیت می تواند نقش قابل توجهی در بیماری و سلامتی ایفا نماید. تهران عوامل خطر زیادی مانند مترو با یک میلیون جابه جایی مسافر، اتوبوس درون شهری و حمل و نقل عمومی و نیز مراکز خرید را دارد.

وی اضافه کرد: رفتارهای اجتماعی در کلانشهرها با شهرهای کوچکتر، متفاوت است و تهران پذیرای مراجعه بیماران از سراسر کشور به بیمارستان امام خمینی(ره) و دیگر مراکز است. از روز اول که در وزارت بهداشت مسئولیت گرفتم، اعتقاد داشتم که کلانشهرها و به ویژه تهران را باید با یک شیوه ویژه اداره کرد.

وی اوامه داد: همان گونه که سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی را نمی گردد با حد نصاب جمعیتیِ مازندران و البرز اداره کرد. اگر بخواهیم به ازای هر 2000 نفر در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان که پراکندگی جمعیت دارند، یک خانه بهداشت راه اندازی کنیم، هرگز همه جمعیت آن منطقه تحت پوشش حداقل خدمات، قرار نمی گیرند و باید برای آن مناطق اشانتیونی از خدمت تعریف کنیم.

وزیر بهداشت گفت: در تهران شهرک هایی مانند اکباتان، شهید محلاتی یا شهرک غرب به اندازه چندین شهرستان جمعیت دارند بنابراین تهران را نمی توان با ساز و کارهای معمول اداره کرد. اگر خدای ناکرده آتش به دامن تهران افتاد، خاموش کردن آن کار بسیار سختی است.

نمکی توضیح داد: در اطراف تهران به فراخور توسعه خدمات و زیرساخت های حوزه سلامت، شاهد توسعه نبوده ایم. در اسلامشهر، شهر قدس، ملارد و شهریار با جمعیت چند میلیون نفری، هیچ تخت بیمارستانی وجود نداشت که در حال ساخت و در خاتمه مراحل تکمیل و راه اندازی است.

وی ضمن تقدیر از مدیریت درمان کرونا در تهران، گفت: بیمارستان های عظیم پایتخت نقش مهمی در آموزش سایر بیمارستان های کشور داشتند و این اقدامات کاملا ستودنی است اما در بخش پیشگیری و بهداشت در تهران، هنوز مشکلاتی داریم که باید حل گردد.

وزیر بهداشت تاکید نمود: وقتی ویروس جهش یافته انگلیسی گزارش شد، مطمئن بودم که هم قدرت سرایت و هم قدرت مرگ زایی این ویروس بالاتر رفته است. با توجه به گستردگی اقلیم و تنوع ژنتیکی در ایران، نباید منتظر ورود ویروس جهش یافته جدید از خارج از کشور باشیم بلکه ممکن است در کشور شاهد جهش ویروس باشیم که در این زمینه مراقبت و پیگیری مستمر ویروس، لازم است.

نمکی یادآور شد: همین الان با توجه به رفت و آمد مردم، استفاده از وسایل نقلیه عمومی در تهران و حضور در مراکز خرید، ممکن است شعله های بیماری در تهران روشن شده باشد که باید با آن مقابله کنیم. یکی از مهمترین اقدامات ما در این شرایط، افزایش تست به ویژه تست سریع است و بخش خصوصی در تهران نیز در این زمینه می تواند به ما یاری کند اما به شرطی که تست سریع به طور صحیح، نمونه گیری گردد و بعد در سیستم ثبت و گزارش گردد.

وی ادامه داد: تورهای بیماریابی را باید در معابر شلوغ و پر جمعیت در تهران داشته باشیم تا بیماران و افراد در تماس با آنها که مشکوک هستند را با سرعت بالاتر شناسایی کنیم. همچنین در استان تهران باید کارخانجات پرجمعیت، زندانها و سایر مراکز پر جمعیت به صورت دوره ای، تست سریع را انجام دهند.

وزیر بهداشت تاکید نمود: خاتمهه های مسافربری و فرودگاه در تهران یکی از مهمترین محل ها برای جهش ویروس هستند. در بعضی از پروازها، پروتکل ها کامل اجرا نمی گردد بنابراین نظارت بر فرودگاه و خاتمهه های مسافربری حتما باید تقویت و تشدید گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1508

به "حمل و نقل عمومی و مراکز خرید از عوامل انتقال کرونا ، لزوم راه اندازی تورهای بیماریابی در معابر شلوغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی و مراکز خرید از عوامل انتقال کرونا ، لزوم راه اندازی تورهای بیماریابی در معابر شلوغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید