همایش خاورمیانه-اروپا در جزیره کیش برگزار گردید

به گزارش مجله روگذر، محمد ابراهیم انصاری لاری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در نشست خاورمیانه - اروپا با اشاره به اهمیت برگزاری این نشست گفت: اهمیت این نشست زمانی بیشتر می گردد که نقش دانش را درحوزه های مختلف می توان مشاهده کرد.

همایش خاورمیانه-اروپا در جزیره کیش برگزار گردید

وی به شرایط امروز دنیا که در همه زمینه های مبتنی بردانش است اضافه نمود: جریان خلاقیت ونوآوری به شکلی دنیا ما ودانش را تحت تاثیر قرارداده که بسیاری از اتفاقات بزرگ امروز دنیا متکی بر خلاقیت و دانش است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ، مهندسی دانش را شاخه مهمی برای دانشگاهها برشمرد که باید در کنار آموزش دانش ، مورد توجه وتمرکز قرار گیرد زیرا دانشی که درست مدیریت نگردد می تواند اسباب گرفتاری جوامع گردد.

انصاری لاری گفت: یادگیری، آموزش، نوآوری و یافتن راهکار باید منتج به ارتقاء کیفیت زندگی گردد . مفهوم کیفیت زندگی آسایش توام با آرامش است وبرای دستیابی به این مهم باید با تعامل بین کشورها ویژگیهای مثبت به اشتراک گذاشته گردد واین شاخصه های خوب بین مردم دنیا تبادل گردد. البته عامل مهم دیگر داشتن انگیزه است.

وی درپایان با اشاره به رویکرد سازمان منطقه آزاد کیش بر هوشمند سازی جزیره کیش با تکیه بر انرژی های تجدید پذیر وحفظ محیط زیست درکنار ارتقاء کیفی سطح زندگی درکیش ابراز امیدواری کرد دستاوردهای این همایش برای جزیره کیش و کشور روشن کننده مسیر حرکت و برنامه ریزی باشد.

رئیس دانشگاه تهران نیز با اشاره به رویکرد این همایش که پرداختن به چالش هایی است که دنیا با آنها روبروست و برای توسعه پایدار اهمیت دارند گفت: عملکرد علمی دانشگاه های ایران بسیار خوب بوده است به گونه ای که در مجلات نمایه شده توسط WOS ایران رتبه 16 را دارد.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی با اشاره به موفقیت های علمی دانشگاه های ایران گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برنامه هایی در جهت تقویت وشکوفایی فعالیت های بین المللی دانشگاههای ایران شروع نموده اند.

وی اضافه نمود: اکنون فعالیت های دانشگاه های بین المللی بیشتر روی تبادل دانشجو و اعضای هیات علمی، دکترای مشترک، و تحقیقات مشترک و نظارت بر دکترای مشترک متمرکز است این فعالیت ها بیشتر براساس تماس های فردی بوده و دارای یکپارچگی و برنامه ریزی منسجم است، به عنوان یک مسئولیت اجتماعی که یکی از ماموریت های اصلی یک دانشگاه است ما بیشتر روی تحقیق زمینه محور تمرکز نموده ایم که در چهارچوب کاربرد انجام می گردد که بیش از اینکه مطابق با الگوی انضباط سنتی دانش باشد از کلمه حل مسئله نشات می گیرد.

رئیس دانشگاه تهران توضیح داد: این بدان معناست که اکنون ما بیشتر روی تحقیقات کاربردی متمرکز هستیم نه فقط علوم پایه، یعنی ما در بخش های مختلف جامعه و دانشگاه احتیاج به کار شبکه ای داریم ما باید به کاوش چالش های دنیا و منافع ملی کشورمان بپردازیم و سپس بر اساس این موضوعات تحقیق انجام دهیم.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی گفت: نکته دیگر اینکه فن آوری پیشرفته، از سویی استاندارد ها و رفاه زندگی بشر را بهبود می دهد ولی از سوی دیگر موجب استفاده بیش از اندازه از منابع می گردد که منجر به کمبود منابع ارزشمند و تغییرات آب و هوا خواهد شد. برخی موضوعات چالش برانگیزتر بوده و می توانند موجب مسائل اجتماعی زنجیره ای بشوند. مثلا وقتی درخصوص بحران کمبود آب صحبت می کنیم این امر نه تنها تاثیر منفی بر زندگی عادی دارد، بلکه برای امنیت غذا، ثبات اجتماعی و صلح مضراست و می تواند موجب مهاجرت جمعی گردد، بنابراین مقابله با این چالش ها باید اولین اولویت باشد و تنها توسط دانشمندان، سیاست گذاران و همکاری و مشارکت متقابل درمان گردد. برگزاری این نشست در جزیره کیش و مشارکت حاضران دراین همایش می تواند زمینه ای برای توسعه پایدار در چهارمین دوره تحول صنعتی باشد.

وی با بیان اینکه موضوع حائز اهمیت دیگر پایداری و توسعه پایداراست اضافه نمود: انرژی تجدیدپذیر برای ما بسیار مهم است حتی ایران و خاورمیانه تولیدکننده های اصلی انرژی فسیلی هستند ولی به دلیل وجود دی اکسید کربن و سایر تاثیرات منفی باید به سایرمنابع انرژی فکر کنیم. درخصوص انرژی خورشیدی، ایران دارای بیشترین ظرفیت انرژی تجدیدپذیراست.

رییس دانشگاه تهران تاکید نمود: این نشست به دنبال همکاری بین محققان و تصمیم گیرندگانی است که بر چالشهای جاری و پیش رو فائق می آیند. منابع 5 دانشگاه ایرانی را در کنار هم جمع نموده ایم، که فعالیت های شبکه ای در خاورمیانه و اروپا در خصوص موضوعات بسیار مهم انجام دهیم و این به نوبه خود نوعی بدعت گذاری در برگزاری کنفرانس ها، سمینارها یا گنگره ها است.

وی ابراز امیدواری کرد این کنفرانس با دریافت حمایت بیشتر از سیاست گذاران زمینه همکاری بیشتر و فشرده تر بین دانشمندان ایرانی، خاورمیانه و اروپایی را فراهم کند.

دکتر توماس آندرسون، مشاور ارشد این نشست علمی نیز با تشکر از پنج دانشگاه ایرانی که در این نشست شرکت نموده اند، گفت: این اولین نشست بین خاورمیانه و اروپا در این مقطع زمانی خاص است. این زمان بسیار مهم است.

مشاور ارشد همایش خاورمیانه – اروپا اضافه نمود: ما باید خارج از مرزهای خود کار کنیم، مسائل این نشست دنیای اند و امروز ضروری است بین خاورمیانه و اروپا، بین پژوهشگران و نوآوران و بین فرهنگ های مختلف مصاحبه وجود داشته باشد.

وی مسائل این نشست را مسائل زندگی توصیف و تاکید نمود: ما باید با آنچه که با آنها زندگی می کنیم، به شکلی مطلوب برخورد کنیم. آب، هوا و مسائل زندگی ما هستند.

اندرسن ایران را کشوری استثنایی با تاریخ استثنایی توصیف و اظهار خوشحالی کرد که اولین نشست با این موضوع در ایران برگزار می گردد.

وی اظهار امیدواری کرد که این مصاحبهها ادامه داشته باشد و در سایر قاره ها و کشورها، بین موسسات مختلف نیز برگزار گردد.

لازم به ذکر است نشست خاورمیانه-اروپا با شرکت اندیشمندان دانشگاهی و صاحب نظران حوزه های آب، محیط زیست، انرژی تا روز یکشنبه 29 مهر در جزیره کیش ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 اسفند 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 76

به "همایش خاورمیانه-اروپا در جزیره کیش برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش خاورمیانه-اروپا در جزیره کیش برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید