هوش مصنوعی گریبان یک مسافر را گرفت

به گزارش مجله روگذر، فناوری هوشمند و پیشرفته تشخیص چهره مبتنی بر هوش مصنوعی که در فرودگاه واشنگتن اایلات متحده آمریکا بکار گرفته گردیده است، هویت واقعی یک مسافر را که با مدارک جعلی قصد ورود به واشنگتن داشت افشا کرد.

هوش مصنوعی گریبان یک مسافر را گرفت

به گزارش مجله روگذر، به نقل از وب سایت the verge، اسکنرهای تشخیص چهره و هویت مسافران در فرودگاه ها به متولیان فرودگاه های بین المللی که میزبان حجم زیادی از مسافران در روز هستند، اجازه می دهد تا با کمترین سرعت ممکن و بدون احتیاج به چک و بازرسی کردن گذرنامه مسافران و چهره آنان توسط ماموران فرودگاهی، هویت آن ها را شناسایی نمایند. این امر از ایجاد خطای انسانی و احتمال بروز مشکلات و خطرات امنیتی پس از آن پیشگیری خواهد نمود.

فناوری مذکور از سیستم ورود و خروج بیومتریک (با آنالیز دقیق و تجزیه و تحلیل اجزای صورت) پشتیبانی می نماید و از طریق حسگر و دوربین های فوق پیشرفته و هوشمندی که در فواصل مختلف و در گیت ورودی فرودگاه نصب گردیده اند، به احراز هویت مسافران اقدام می نماید. کشورهای بسیاری هم اکنون در حال نصب و تجهیز فرودگاه های بین المللی خود به فناوری تشخیص هویت مسافران و اسکنرهای هوشمند هستند که یکی از پیشگام ترین آن ها، فرودگاه های ایالات متحده آمریکاست.

اداره گمرک و محافظت مرزی ایالات متحده آمریکا اعلام نموده که با بهره گیری از فناوری به روز و مدرن تشخیص چهره مبتنی بر هوش مصنوعی توانسته است یک مسافر را که از فرودگاه سائوپائولو در برزیل با گذرنامه جعلی فرانسوی قصد سفر و ورود به واشنگتن دی سی آمریکا را داشت، شناسایی و دستگیر کند.

بر اساس گزارش های منتشره از سوی اداره گمرک ایالات متحده، این مسافر با گذرواژه فرانسوی و جعلی به هنگام عبور از دستگاه های پیشرفته و مجهز به تشخیص چهره هوشمند در گیت ورودی فرودگاه واشنگتن، به دام افتاده است چراکه تصویر واقعی وی که با فناوری هوش مصنوعی تحلیل و آنالیز گردیده است با تصویر مندرج و ضمیمه گردیده وی در گذرنامه مغایرت داشته است.

در نتیجه این مغایرت، دستگاه های تشخیص فرد موردنظر را مظنون و مشکوک تشخیص داده و با اعلام هشدار به ماموران فرودگاه، آن ها را از این موضوع آگاه نموده است. به گفته ماموران فرودگاه، چهره وی پس از اعلام هشدار دستگاه های تشخیص چهره به سرعت تغییر کرد و حالت اضطراب و ترس تمام بدن او را فراگرفت. پس از انجام بازپرسی و آنالیز های آتی در فرودگاه، تعیین شد که ملیت این فرد مظنون به جمهوری کنگو بازمی شود.

در حال حاضر، بسیاری از بهترین و پر رفت وآمدترین فرودگاه های دنیا به سیستم تشخیص هوشمند چهره در مکان هایی نظیر مبادی ورودی (check-in) مجهز هستند.

استفاده از فناوری تشخیص چهره هوشمند می تواند در موارد امنیتی و مشکوک شدن پلیس به افراد مظنون نیز کمک بسزایی کند همچنین این فناوری برای آن دسته از مسافرانی که به علت دیر رسیدن به فرودگاه ممکن است پرواز خود را برای طولانی بودن امور فرودگاهی از دست بدهند، بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

البته فرودگاه های معدودی هستند که به این فناوری هوشمند مجهز گردیده اند، هرچند که فرودگاه های بین المللی نیوزلند، استرالیا ریال سنگاپور و ایالات متحده آمریکا از پیشگامان استفاده از اسکنرهای بیومتریک تشخیص چهره و هویت در فرودگاه های خود بوده اند و بسیاری دیگر از کشورها نیز درصدد بهره برداری از این فناوری جدید و مدرن هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 20

به "هوش مصنوعی گریبان یک مسافر را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی گریبان یک مسافر را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید