وزیر صمت: 10 هزار معدن در کشور داریم؛ 28 درصد آن ها غیرفعال است

به گزارش مجله روگذر، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 10 هزار معدن در کشور داریم، اما از نظر ذخایر و ظرفیت 28 درصد از این تعداد غیرفعال است که عمدتا معادن مصالح و سنگ های ساختمانی است.

وزیر صمت: 10 هزار معدن در کشور داریم؛ 28 درصد آن ها غیرفعال است

به گزارش ایرنا، رضا فاطمی امین روز سه شنبه در آیین بهره برداری از خط سوم کنستانتره گهرزمین در سیرجان با بیان اینکه 500 میلیون تن استخراج مواد معدنی در کشور وجود دارد اضافه نمود: اما سال گذشته در خام فروشی فقط 4.5 میلیون تن صادرات داشتیم، اما گرفتار نیمه خام فروشی هستیم.

وی گفت: بیش از هفت میلیون تن فولاد نیمه خام از کشور صادرات کردیم در حالی که شرکت هایی داریم که ورق فلزی وارد می نمایند، پس زنجیره فراوری در کشور ناقص است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اولویت ما تکمیل زنجیره های تامین و توزیع مناسب در منطقه ها جغرافیایی و متناسب ارزش اضافه نموده است گفت: در تکمیل زنجیره فراوری فولاد نقص داریم و بیکاری، مهاجرت، آلودگی و انباشتگی نیز وجود دارد و سود های زنجیره معادن نیز بالا و پایین است.

وی توضیح داد: در حوزه معدن و صنایع معدنی از نیروی توانمندی برخورداریم و خوشبختانه قدرت اقتصادی این شرکت ها بسیار افزایش پیدا نموده و از راستا فرصت بلوغ صنعت و توانمندی اقتصادی باید مسائل و مسائل را برطرف کنیم.

فاطمی امین اضافه نمود: شرکت های بزرگ علاوه بر طرح های توسعه خود به توسعه صنعت در سایر منطقه ها هم توجه داشته باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: دانش بنیان کردن شرکت ها هم اولویت ما است و شرکت ها باید پس از بزرگ شدن، سایر رشته فعالیت ها را به حرکت درآورند و مساله اصلی با ایجاد تقاضا در شرکت های بزرگ اتفاق می افتد.

وی ابراز داشت: شرکت هایی در کشور 70 هزار میلیارد تومان در سال سود خالص دارند لذا یک شرکت ما سود خالصی بیش از بودجه عمرانی کل کشور دارد.

وی ادامه داد: قانون معادن الزام نموده که 15 درصد از اقتصادیات در منطقه معدنی هزینه گردد و 65 درصد وزارت صمت نیز به زیرساخت های صنعتی و معدنی بیاید.

فاطمی امین اضافه نمود: قانون بازگشت 15 درصد را در دولت مطرح کردیم و دولت برای نخستین بار آن را در لایحه بودجه 1401 به مجلس فرستاد که مصوب شد و این 15 درصد از سال جاری قانونا نمی تواند در جای دیگری هزینه گردد.

وی توضیح داد: مردم خیلی از شرایط گستردگی و عمق صنعت و معدن کشور آگاه نیستند و یکی از این راه های ارتباطی گردشگری صنعتی و معدنی است که جذابیت ویژه ای دارد، باید 2 واژه صنعت گردی و معدن گردی را به ادبیات مردم اضافه کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این کار را طی چند ماه گذشته با مجتمع مس رفسنجان شروع کردیم که حالت آزمایشی دارد و امیدواریم این کار در شرکت های گهر زمین و گل گهر هم ادامه یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مرداد 1401 بروزرسانی: 2 مرداد 1401 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2147

به "وزیر صمت: 10 هزار معدن در کشور داریم؛ 28 درصد آن ها غیرفعال است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر صمت: 10 هزار معدن در کشور داریم؛ 28 درصد آن ها غیرفعال است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید