پرداخت وام 70 میلیونی ازدواج به بانک ها ابلاغ شد

به گزارش مجله روگذر، بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 70 میلیون تومانی را به بانک ها ابلاغ کرد. بانک مرکزی در بخشنامه ای خطاب به بانک ها و مؤسسات اعتباری بیان کرد که به استناد بند (الف) تبصره (16) قانون بودجه سال 1400 کل کشور مقرر شده است:

پرداخت وام 70 میلیونی ازدواج به بانک ها ابلاغ شد

1. به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از محل پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به کلیه زوج هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از یکم فروردین سال 97 است و تا به امروز تسهیلات ازدواج دریافت نکرده اند با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج ها در سال 1400 برابر 70 میلیون تومان و با دوره بازپرداخت 10 ساله است.

2.به منظور کاهش سن ازدواج، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر 25 سال و زوجه های زیر 23 سال واجد شرایط دریافت تسهیلات ازدواج را تا سقف یک میلیارد ریال افزایش دهد. بانک ها باید برای ضمانت صرفاً یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته و یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند.

مسئولیت حسن اجرای حکم این بند به عهده بانک مرکزی و بانک های عامل و کلیه مدیران و کارکنان ذیربط است. عدم اجرا یا تأخیر در پرداخت تسهیلات تخلف محسوب شده و قابل پیگیری در مراجع ذیصلاح است. همچنین تمامی بانک ها موظفند به صورت ماهانه، تعداد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداختی و تعداد افراد در نوبت دریافت این تسهیلات را به صورت عمومی اعلام نمایند. 3. مبلغ 2000 میلیارد تومان از منابع این بند برای تأمین جهیزیه کالای ایرانی به ستاد اجرایی فرمان امام(ره) اختصاص می یابد. زوجین می توانند به جای استفاده از تسهیلات موضوع این بند، از این تسهیلات حسب مورد به همان میزان، تمام یا بخشی از تسهیلات خود را از این طریق دریافت نمایند و به مصرف برسانند. ضمن اینکه با عنایت به مفاد ماده 50 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران افراد مندرج در قانون مذکور مشمول اخذ قرض الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1676

به "پرداخت وام 70 میلیونی ازدواج به بانک ها ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت وام 70 میلیونی ازدواج به بانک ها ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید