پشت پرده اختلاف و درگیری در جریان اصولگرا

به گزارش مجله روگذر، کمتر از 2 ماه مانده به انتخابات، اگرچه حال و هوای کشور بیش از گذشته انتخاباتی است، اما مقایسه این اوضاع با مقطع مشابه در آستانه چند انتخابات اخیر ریاست جمهوری گویای تفاوتی قابل توجه باشد. این شرایط البته لزوما درمورد تحرکات انتخاباتی در اشخاص، احزاب و جریان های سیاسی صادق نیست و دست کم در جناح راست نه تنها از امروز و دیروز که به واقع مدت چندانی تا موعد برگزاری انتخابات نمانده، بلکه از ماه ها پیش فعالیت ها و رایزنی ها شروع شده و نهضت کاندیداتوری چنان پرشور ازجانب اصولگرایان در حال پیگیری است که آنان این دوره نیز همچون ادوار پیش، بیش از هر بحث و مساله، با موضوع وحدت دست به گریبانند و می دانند که مهم ترین مساله همچنان در این انتخابات نیز آن است که بتوانند با اجماع کامل و کاندیدای واحد وارد گود شوند.

پشت پرده اختلاف و درگیری در جریان اصولگرا

روزنامه اعتماد در ادامه نوشت: اصولگرایان البته تا اینجای کار عملا درمورد یک گزاره به تفاهم نسبی رسیده اند و حتی شاید بتوان ادعا کرد که تقریبا تمامی چهره ها و طیف های اصولگرا یا دست کم تمامی اصولگرایان متنفذ و موثر در مناسبات این جریان سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری، در این یک فقره هم نظرند؛ اگر رییسی بیاید، دیگران نمی آیند!

مشکل اصولگرایان، اما عملا از همین جا کلید می خورد؛ چراکه رییسی تا به امروز اقدام به اعلام کاندیداتوری خود ننموده و حتی مهم تر از این، او تا به امروز حتی به صراحت درباره عدم کاندیداتوری خود نیز سخنی به میان نیاورده است. رویکردی که باعث شده مجموعه اصولگرایان اعم از فعالان همراه با هر دو نهاد به اصطلاح اجماع ساز موسوم به وحدت و ائتلاف که به طور موازی در کوشش برای دستیابی به کاندیدای واحد اصولگرایند و همچنین دیگر چهره ها و طیف های منتسب به جناح راست همچون جبهه پایداری که تا به امروز حاضر به همکاری با هیچ یک از این دو نهاد بالادستی نشده اند، به درستی ندانند که تکلیف شان در انتخابات پیش رو چیست.

بماند که همین بلاتکلیفی همزمان از جهتی عصای دست شان شده تا به این بهانه که رییسی هنوز نفیا و ایجابا درباره کاندیداتوری خود اعلام موضع ننموده، آنان ناگزیرند وارد گود شده و فعالیت های ستادی و انتخاباتی شان را دنبال نمایند. چنان که تا به امروز بعضی کاندیدا های اصولگرا همچون سعید محمد و رستم قاسمی که ازقضا هر دو به رغم پیشینه نظامی اعلام کاندیداتوری نموده اند، از رایزنی های خود گفته و تاکید نموده بودند که رییسی به آن ها گفته که قصد کاندیداتوری ندارد.

منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان، اما دیروز برای چندین و چندمین بار از احتمال کاندیداتوری رییسی گفته و باز تاکید نموده که در این صورت، دیگران نخواهند آمد. او که این بار در گفت وگویی مفصل با خبرگزاری اصولگرای مهر در این رابطه اظهارنظر نموده، اما بیش از آنکه نکته جدیدی در این رابطه بگوید به نکاتی پرداخته که شاید بتوان روایت چرایی و چگونگی انشقاق اصولگرایان بر آن گذاشت.

متکی که با اشاره به نهاد های بالادستی متعدد جریان اصولگرا و جناح راست طی چند دهه گذشته، به نحوی سعی خواسته ادعای اعضای شورای ائتلاف مبنی بر تقدم فعالیت آنان را تحت الشعاع قرار داده و این طور وانمود کند که این گفته آنان که نقش محوری شورای ائتلاف در جریان انتخابات مجلس یازدهم، نمی تواند مترادف باشد با فزونی شورای ائتلاف بر شورای وحدت در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، گفته است: در انتخابات مجلس یازدهم، دو یا سه نفر کار را با جبهه پایداری بستند و هیچ یک از اجزای تشکیل دهنده شورای ائتلاف در جریان داستان نبودند و ما به توصیه جامعه روحانیت حرفی نزدیم و همراهی کردیم.

سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان همچنان گفته است: اوایل سال 99 از جامعه روحانیت مبارز خواستیم که در مذاکره با شورای ائتلاف نقیصه ها، رفع گردد. مثالی از این نقیصه ها این بود که وقتی می خواستند از ظرفیت احزاب استفاده نمایند، خودشان 5 حزب را انتخاب می کردند و در شورا قرار می دادند. بیش از 40 حزب اصولگرا داریم، بقیه احزاب سوال می پرسیدند که صندلی ما کجاست؟ لذا احساس مشارکت ایجاد نمی شد.

او اینکه آقایان در شورای ائتلاف گفتند ما سیستمی داریم و با همین سیستم کار را ادامه می دهیم، به همین جهت تغییرات را نپذیرفتند و تمکین نکردند را علت اصلی ورود جامعه روحانیت به بحث انتخابات ریاست جمهوری عنوان نموده و بر این اساس، به تشریح سازوکار فعالیت شورای وحدت پرداخته است. سازوکاری که اگرچه به گفته منوچهر متکی می تواند اصولگرایان را به اجماع موردنظرشان برساند، اما آنچه ورای این گفته ها با نگاهی به مجموعه تحرکات شورای ائتلاف و البته دیگر کاندیدا های متعدد جریان اصولگرا باید گفت، این است که دستیابی به این وحدت برای اصولگرایان بسیار دشوارتر از آن خواهد بود که آنان می گویند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1669

به "پشت پرده اختلاف و درگیری در جریان اصولگرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده اختلاف و درگیری در جریان اصولگرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید