چطور پدر خوبی برای بچه ها مان باشیم؟

به گزارش مجله روگذر، پدر بودن حس بسیار خوبی است که برای بسیاری تجربه شده و آرزوی بسیاری نیز هست تا این حس خوب را درک نموده و تجربه نمایند.

چطور پدر خوبی برای بچه ها مان باشیم؟

پدر، ستون اصلی خانه و مامن و پناهگاهی برای خانواده است و بودن او در کنار بچه ها، تکیه گاه قابل اعتماد و اعتنایی است. پدر بودن همانند پناهگاهی است که می تواند کودک و خانواده سرگردان در دنیای متلاطم را امن نگهداشته و به مسیر روشنی رهنمون سازد.

پدر، ستون یک خانواده است و در کنار مادر، خانواده قوام و هویت خاصی گرفته و نسلی بر پایه صحیح شکل می گیرد. پدران در هر خانه الگوی صلابت و اقتدار را برای بچه ها به نمایش می گذراند و کودک در خانه، وام دار حرکات و سکنات مطلوب و ماندگار پدر و مادر است.

پدر بودن در کنار لذت عمیقی که دارد، مسوؤلیتی سخت است که اثر به شدت مهمی روی زندگی اجتماعی و آیندهٔ بچه ها دارد. کیفیت رابطهٔ شما با فرزندتان نقش مؤثری در ایجاد روابط اجتماعی سالم در آینده خواهد داشت و لازمه اش این است که مهارت هایی را از قبل کسب کنید تا برای پدر شدن آماده تر باشید. در این گزارش سعی نموده ایم با یادآوری نکاتی به شما پدران این سرزمین نقش مهم و تاثیرگذارتان را یادآور شویم و در مسیر زندگی و پدر بودن مطلوب یاری رسانتان باشیم.

زمان پدری کردن داشته باشید

ابتدا باید از قبل از اینکه تصمیم برای پدر شدن بگیرید توجه داشته باشید که حضور فیزیکی تان برای کودک مهم است و شما باید زمانی را برای گذراندن وقت با فرزندتان در نظر بگیرید. پدر بودن باید برای کودک قابل دسترسی و درک کردن باشد.

گوش بدهید

برای نزدیک شدن هرچه بیشتر به فرزندتان، به طور مؤثر به او گوش دهید. اول همیشه خوب گوش بدهید و سپس صحبت کنید. در اغلب اوقات تنها زمانی یک پدر با بچه هاش صحبت می نماید که آن ها دچار مشکل می شوند. به همین علت است که بسیاری از بچه ها ممکن است وقتی مادرشان می گوید: پدرت می خواهد با تو حرف بزند بغض نمایند و مضطرب شوند. وقت بگذارید و به نظر ها و مسائل بچه هاتان گوش دهید. گوش دادن به آن ها یاری می نماید تا احساس نمایند مورد احترام واقع شده اند و درک می شوند. مهارت گوش دادن و صحبت کردن با بچه ها را از همان زمان کودکی آغاز کنید تا با بزرگ تر شدنشان، رسیدگی به موضوعات سخت برایتان آسان تر گردد.

الگوی مثبتی برای بچه ها باشید

به یاد داشته باشید که بچه ها به وسیله تقلید کردن خیلی از چیز ها را یاد می گیرند. فرزند شما بیشتر از آنچه شما تصور می کنید مشاهده می نماید و یاد می گیرد. همیشه رفتار های مثبت را تمرین کنید.

ابراز محبت کنید

برای اینکه فرزندتان احساس امنیت کند؛ هر زمان که با کودکتان وقت می گذرانید، عشقتان را به او نشان دهید. فرزندتان را در آغوش بکشید و حس دوست داشتن تان را منتقل کنید.

حضور داشته باشید

سعی کنید در رویداد های مهم زندگی بچه ها حضور داشته باشید و زمان باکیفیتی را با هم بگذرانید و زمانی را برای بازی کردن اختصاص دهید.

به عنوان یک خانواده با هم غذا بخورید

در کنار هم بودن بر سر یک وعدهٔ غذایی صبحانه، ناهار یا شام می تواند بخش مهمی از زندگی سالم خانوادگی باشد. البته زندگی در عصر حاضر به علت درگیر بودن والدین با کار و زندگی به ویژه پدر خانه، امکان گذراندن ناهار در کنار بچه ها امری تقریبا غیر ممکن است، اما روز های تعطیل صرف ناهار در کنار بچه ها و خانواده خود می تواند تقویت نماینده روابط پدر فرزندی باشد.

به همسر خود احترام بگذارید

نحوه رفتار شما با همسرتان بر نوع رفتار و برخورد بچه ها در آینده اثرگذار خواهد بود. پس تا می توانید رفتار محترمانه ای با مادر فرزندتان داشته باشید و سعی کنید پدر شدن مانع وقت گذاشتن و محافظت از رابطه با همسرتان نگردد. وقتی بچه ها می بینندکه والدینشان به یکدیگر احترام می گذارند، بیشتر احساس می نمایند که مورد قبول و احترام هستند.

اشتباهات بچه هاتان را بپذیرید

اگر می خواهید به عنوان پدری فهمیده عمل کنید، باید بپذیریدکه بچه هاتان بی نقص نیستند و حتماً مرتکب اشتباه می شوند. زندگی پر از اشتباهاتی است که به بچه ها شما یاری می نماید تا یاد بگیرند. اگر این حق را برای بچه هاتان قائل نشویدکه هر چند وقت یک بار شکست بخورند، آن وقت چیزی یاد نخواهند گرفت. اما باید در خصوص اشتباهاتشان هم صحبت کنید و به جای اینکه سرشان فریاد بزنید، اجازه دهید اشتباهات روش ها و انتخاب هایشان را ببینند.

اشتباهات خود را هم بپذیرید

برای اینکه الگوی خوبی باشید، لازم نیست کامل باشید. در واقع، اگر شما سعی نکنید همیشه کامل باشید خیلی هم بهتر است، زیرا در این صورت بچه هاتان خواهند دید که هیچ کس کامل نیست و همه اشتباه می نمایند.

در امور مربوط به خانه یاری کنید

اگر می خواهید بچه هایتان در خانه به مادرشان یاری نمایند، باید شما هم در خانه وظایفی را بر عهده بگیرید. اگر آن ها این تصور را داشته باشند که تمیز کردن فقط وظیفهٔ یک مادر است، در این صورت آن ها نیز کناره گیری می نمایند. یاری کردن در خانه نه تنها همسرتان را راضی می نماید، بلکه به بچه هاتان یاری می نماید ببینند که شما و همسرتان به عنوان یک تیم کار می کنید و آن ها باید به آن بپیوندند.

همیشه حامی بچه ها باشید

تصور نکنید که وقتی بچه هاتان بزرگ شدند نقش شما به اتمام رسیده! اگرچه مهم است که بچه ها خود را تشویق کنید تا از نظر مالی و عاطفی مستقل شوند، اما بعلاوه مهم است که به آن ها این حس را بدهید که به آن ها اهمیت می دهید، همیشه به عنوان یک حامی در کنار آن ها هستید و برای آن ها ارزش قائل هستید.

برای فرزندتان کتاب بخوانید

در دنیایی که رسانه ها و فناوری روی زندگی بچه ها سلطه دارد، مهم است که پدران برای ترغیب بچه ها به مطالعه نقش مؤثری داشته باشند. وقتی بچه ها خیلی کوچک هستند برایشان کتاب بخوانید. وقتی بزرگ تر شدند، آن ها را تشویق کنید که خودشان مطالعه نمایند. القا کردن عشق به مطالعه در بچه ها یکی از برترین راه ها برای اطمینان از رشد اجتماعی آن ها در طول عمرشان است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1402 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2287

به "چطور پدر خوبی برای بچه ها مان باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور پدر خوبی برای بچه ها مان باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید