کاهش آمار پوشش تحصیلی، افراد بالای50 سال هدف سوادآموزی نیستند

به گزارش مجله روگذر، قاسم احمدی لاشکی، نیز در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع با سوادی که شامگاه گذشته روی آنتن رفت، با اشاره به اینکه آمارهای ما در زمینه سوادآموزی متنوع است و باعث می گردد نتوانیم تصمیم صحیحی بگیریم، گفت: بهتر است آمار باسوادی از سن لازم التعلیمی یعنی شش سالگی آغاز گردد. متاسفانه آمار پوشش تحصیلی دارد پایین می آید و در برخی استان های محروم افرادی شناسنامه ندارند.

کاهش آمار پوشش تحصیلی، افراد بالای50 سال هدف سوادآموزی نیستند

وی اضافه کرد: رابطه بین اقتصاد و پوشش تحصیلی مستقیم است و وقتی وضع اقتصادی افت می نماید پوشش متفاوت می گردد. از سوی دیگر تازمانی که مدارس کپری و... داریم تمام هم و غم ما باید بر حل این موضوع باشد.

لاشکی با بیان اینکه اعلام آمار بی سوادی 600 هزار اتباع خارجی، چندان خوب و خوشایند نیست، بیان نمود: نمی توانیم بگوییم باسوادترها و متخصص ها وارد کشور می شوند.

وی ادامه داد: ما بچه مسلمانیم و به ما یاد داده اند که زگهواره تا گور دانش بجوی، آن وقت نهضت سوادآموزی اعلام می نماید جمعیت بالای 50 سال هدف کاری ما نیست؟

لاشکی با اشاره به عدم وجود تقاضای اجتماعی و ضرورت افزایش انگیزه های سوادآموزی، درباره الزامی شدن سوادآموزی که رئیس کمیسیون اجتماعی وعده داد تا آذرماه آن را به عنوان طرح در مجلس مطرح و مصوب کند اظهار کرد: بحث اول منابع است. یقین دارم دولت به علت بارمالی با این طرح مخالفت می نماید و شورای نگهبان آن را مغایر اصل 75 قانون اساسی می داند. نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: بودجه دولت سالانه باید 15 آذر به محلس ارائه گردد. آموزش و پرورش هم وضع بودجه مناسبی ندارد ما سال قبل 42 هزار میلیارد تومان برای آن گذاشتیم که 99 درصد مربوط به هزینه های جاری بود و هنوز نقصان هست. دولت باید ردیف جداگانه برای ریشه کنی بی سوادی منظور کند. البته اکنون 37 طرح دوفوریتی در نوبت مانده اند و باید سریعتر رسیدگی شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 اسفند 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 97

به "کاهش آمار پوشش تحصیلی، افراد بالای50 سال هدف سوادآموزی نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش آمار پوشش تحصیلی، افراد بالای50 سال هدف سوادآموزی نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید