آخرین اطلاعات درباره تعرفه های پست کتاب

به گزارش مجله روگذر، مجتبی تبریز نیا، رئیس واحد پردازش اطلاعات و آمار کتاب موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران ، درباره آخرین شرایط سامانه پست کتاب این موسسه بیان نمود: از ابتدای ایجاد سامانه پست کتاب در سال 1397 تا امروز در مجموع 257 هزار بسته پستی ارسال شده که 69 درصد آن به اجرای طرح حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره کرونا مربوط می گردد که تا سرانجام شهریور ماه تمدید شده و تا به امروز 440 میلیون تومان نیز یارانه پرداخت شده است.

آخرین اطلاعات درباره تعرفه های پست کتاب

وی با اشاره به میزان استقبال ناشران، کتاب فروشان و موزعان همچنین صاحبان فروشگاه های اینترنتی از سامانه پست کتاب، اضافه نمود: عضویت 1000 ناشر در سامانه پست کتاب از چشم انداز های چند سال آینده مجموعه خانه کتاب بود اما خیلی زود به این شرایط نزدیک شده ایم؛ آن چنان که امروز در سامانه پست کتاب، 973 عضو وجود دارد که از این میان 455 عضو (47 درصد) با اجرای طرح عبور از کرونا به عضویت سامانه درآمدند.

تبریز نیا به جریان عقد تفاهم نامه موسسه خانه کتاب با شرکت ملی پست اشاره و بیان نمود: در توافق اولیه خانه کتاب با شرکت ملی پست، نرخ مناسب 4780 تومان برای بسته های دو کیلویی مشخص شد. با افزایش 20 درصدی نرخ نامه شرکت ملی پست در تابستان سال 1398 هزینه ارسال بسته های پستی از جمله کتاب نیز افزایش پیدا کرد که چندان قابل توجه نبود. این میزان افزایش تا زمان انتها تفاهم نامه خانه کتاب اعمال نشد اما با انتها زمان قرار داد، این 20 درصد نیز در هزینه سامانه پست کتاب اضافه نموده و هزینه ارسال هر بسته دو کیلویی به مبلغ 5744 تومان افزایش پیدا کرد.

رئیس پردازش اطلاعات و آمار کتاب موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اضافه نمود: قرار داد جدید با شرکت ملی پست با قرارداد های قبلی از جمله در نرخ نامه متفاوت و براساس معیار های تجارت الکترونیک تنظیم شده که نرخ ها افزایش بیشتری پیدا نموده است. در قرار داد جدید، شرکت ملی پست 25 درصد تخفیف برای بسته های سفارشی و 30 درصد تخفیف برای بسته های پیشتاز مشخص نموده است.

وی ادامه داد: تخفیف های شرکت ملی پست به اصطلاح روی قیمت های اصلی و پایه اعمال می گردد، در حالی که هزینه های دیگر از جمله حق مقر 1100 تومانی یعنی هزینه جمع آوری کتاب از دفاتر نشر، حق 500 تومانی ثبت یا جریان درج اطلاعات در سامانه و حق 800 تومانی بیمه، مشمول تخفیف نیست؛ در حالی که پیش تر این هزینه ها نیز مشمول تخفیف بودند.

مدیر بخش اطلاع رسانی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران ادامه داد: براساس قرار داد جدید هزینه ارسال بسته های دو کیلویی کتاب با تخفیف شرکت پست، 10 هزار تومان و بدون تخفیف 12 هزار تومان است اما برای اعضا سامانه پست کتاب با توجه به یارانه اعطائی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فقط 5000 تومان است؛ به عبارت دیگر تفاوت بین 5000 تومان تا 10 و یا 12 هزار تومان از سوی دولت تامین و پرداخت می گردد.

تبریزنیا درباره خارج شدن کتاب از ردیف کالا های مطبوع شرکت ملی پست در نخستین تفاهم نامه خانه کتاب با این شرکت، گفت: با تعریف جدید شرکت ملی پست از مفهوم مطبوع که فقط شامل مجله است، نرخ کتاب، مستقل مشخص شد. هر چند در نخستین قرار داد، نرخ افزایشی پست کتاب جزو هیچ یک از نرخ نامه های مطبوع و آزاد قرار نمی گرفت اما مناسب بود. البته نرخ نامه مطبوع یا همان نشریات، براساس قانون مشمول 40 درصد تخفیف است که با تصمیم شرکت ملی پست این تخفیف دیگر مشمول کتاب نمی گردد.

وی با طرح این پرسش که چرا کتاب از نرخ مطبوع خارج شده است؟ بیان نمود: این پرسش از مسئولان شرکت ملی پست، وجود دارد که چرا کتاب را از تعریف مطبوع خارج کردند و کجای جهان به این شیوع عمل می نمایند؟ علاوه براین با توجه به اینکه بخش عمده هزینه پست کتاب اعضا سامانه کتاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین می گردد، نقش و مسئولیت اجتماعی شرکت پست در این بین چگونه تعریف می گردد؟

رئیس پردازش اطلاعات و آمار کتاب موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، گفت: طرح مطالبات در قالب نامه از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین از سوی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مدیر عامل شرکت ملی پست، درباره ضرورت و اهمیت توجه شرکت ملی پست به مسئولیت اجتماعی در قبال اهالی فرهنگ ارسال شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1216

به "آخرین اطلاعات درباره تعرفه های پست کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین اطلاعات درباره تعرفه های پست کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید