افزایش حجم ترانزیت کالا به 20 میلیون تن در سال

به گزارش مجله روگذر، وزیر راه وشهرسازی گفت: ایران افزایش حجم ترانزیت تا 20 میلیون تن کالا در سال را به وسیله همکاری های ترانزیتی دوجانبه و چند جانبه هدف گذاری نموده است.

افزایش حجم ترانزیت کالا به 20 میلیون تن در سال

نخستین اجلاس همکاری های ترانزیتی بین جمهوری اسلامی ایران، جمهوری قزاقستان، جمهوری قرقیزستان، جمهوری تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان امروز با حضور وزرای راه و شهرسازی و حمل ونقل این کشورها برگزار گردید .

در این مراسم رستم قاسمی گفت: انتخاب عنوان توسعه همکاری های ترانزیتی برای این اجلاس با توجه به فضای سازنده و تعاملی فعلی میان جمهوری اسلامی ایران و کشور های آسیای مرکزی به ویژه اولویت فعلی ایران جهت توسعه همکاری های مالی با همسایگان و کشور های منطقه انتخابی به موقع، هوشمندانه و هدفمند در راستای تحکیم و تقویت روابط همه جانبه مالی است .

به گفته وزیر راه وشهرسازی، موضوع همکاری های حمل ونقل و ترانزیت به عنوان یکی از ارکان اصلی تعاملات تجاری ما محسوب می گردد به نحوی که با هم افزایی زیرساخت ها و امکانات حمل ونقلی بهره مندی تمامی بازیگران عرصه حمل ونقل، لجستیک تجارت و در کنار آن جمعیت 160 میلیون نفری ملت های ما در این پهنه جغرافیایی فراهم می گردد.

قاسمی گفت: موضوع توسعه همکاری های ترانزیتی که طرح پهنه ایران و کشور های آسیای مرکزی صرفاً موضوعی مربوط به امروز و آینده نیست بلکه به گواه تاریخ این منطقه دارای حافظه باستانی در مورد نقش آفرینی پررنگ و محوری در مبادلات تجاری شرق و غرب و شمال و جنوب دنیا بوده است. براساس این رویکرد فرصت آفرین و ظرفیت ساز و با تاکید بر ضرورت انسجام بخشی و بهبود شکلی و محتوایی همکاری های ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران با کشور های منطقه، اقداماتی در چارچوب ابتکار این عمل با توجه به زیرساخت ها و امکانات حمل ونقل فعلی در قلمرو کشور ها و بعلاوه بازار های منطقه ای و بین المللی و مبادلات تجاری مشتمل بر صادرات، واردات و ترانزیت کشور های آسیای مرکزی با کشور های فرامنطقه ای به وسیله ایران اجرا شده تا در این مدت همکاری ترانزیتی بیش از سه برابر عملکرد فعلی به عبارتی بالغ بر 20 میلیون تن برسد.

او گفت: این هدف گذاری برای ترانزیت سالانه 20 میلیون تن کالا به عنوان یک ابتکار راستا را برای هدفمند کردن و همسوسازی اقدامات کشور ها در چارچوب یک برنامه اقدام مشترک منطقه ای ترانزیتی روشن و هموار می سازد .

وزیر راه وشهرسازی اعلام کرد :کارگروهی مشترک شامل نمایندگان وزارتخانه های ذی ربط حمل ونقلی کشور های عضو نسبت به تدوین این برنامه عمل مشترک منطقه ای با هدف معین تحقق ترانزیت سالانه 20 میلیون کالا بین ایران اقدام و آن را جهت تصویب در نشست بعدی این اجلاس ارائه می نماید.

قاسمی گفت:ایجاد سازوکار با هدف هماهنگ سازی و همسوسازی اقدامات کشور ها انسجام بخشی به مقررات قوانین رویه ها و استاندارد ها پایش و ارزیابی مستمر عملکرد ترانزیتی در کریدور ها انطباق بخشی سیاست گذاری ها و اقدامات داخلی با برنامه عمل مشترک به عنوان یک اقدام اساسی مورد تاکید است و انتظار می رود تا مدل مدیریت کریدور سازوکار اجرایی آن تا اجلاس بعدی وزرا نهایی گردد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بهبود عوامل کلیدی زمان و هزینه ترانزیت در تردد های مرزی و بعلاوه در قلمرو کشور های ما ضرورتی اساسی برای توسعه همکاری های ترانزیتی محسوب می گردد ایران علاوه بر آمادگی برای تسهیل و تسریع در تردد های مرزی و نیز ترانزیت از پهنه سرزمینی ایران اعلام می نماید که در آوریل سال جاری توافق کلیدی در چارچوب رونق بخشی به کریدور های ترانزیتی شمال جنوب به وسیله هدف گذاری کوتاه مدت تحقق حجم ترانزیت 10 میلیون تن تا خاتمه سال 2033 کالا از این کریدور از مبادی و مقاصد واقع در روسیه به وسیله جمهوری اسلامی ایران با فدراسیون روسیه حاصل گردد جهت تحقق این هدف گذاری برنامه عملی یک ساله توسعه ترانزیت بین دو کشور تهیه و مبادله شده که قابل در چارچوب نشست حاضر هم قابل بهره برداری است.

قاسمی می گوید:ایران به عنوان کشور ترانزیتی دارای بنادری با ظرفیت اسمی 240 میلیون تن و ظرفیت کانتینری 8 میلیون TEUاست که طرح های توسعه بنادر شمالی در سرتاسر شرق تا غرب دریای خزر و بعلاوه بنادر جنوبی از غربی ترین نواحی خلیج فارس تا شرقی ترین نقطه دریای عمان یعنی بندر چابهار در حال اجرا است .

او گفت: بعلاوه شبکه 12 هزار کیلومتری خطوط ریلی و شبکه های جاده های ترانزیتی و زیرساخت های خدماتی و خاتمهه های مرزی با کیفیت مطلوب تحقق ترانزیت از سریع و مرقوم به صرفه را از قلمرو ایران تضمین می نماید علاوه براین طرح های زیرساختی در دست انجام به ویژه احداث مراکز لجستیک چندوجهی که توسعه آن ها با تاکید بر سرمایه گذاری بخش خصوصی و طرف های خارجی با اولویت در حال پیگیری است که با تکمیل این شبکه مراکز لجستیکی مزیت های رقابتی در حوزه ترانزیت با کاهش زمان و هزینه ترانزیت به طور مستمر محقق خواهد شد.

او گفت: با تجاری سازی کریدور ها و راستا های ترانزیتی در منطقه ما پیوند های حمل ونقلی میان کشور های محصور در خشکی آسیای مرکزی با پایه جنوبی به ویژه به وسیله بندر چابهار تسهیل می گردد.

قاسمی گفت:در این راستا آمادگی وزارت راه و شهرسازی را برای جذب سرمایه گذاری کشور های حاضر در پروژه های زیرساخت های گفته شده در چارچوب شیوه های مشارکت خصوصی نظیر مدل های BOT و BLT را اعلام می کنم.

او گفت: توسعه همکاری های دوجانبه حمل ونقل و ترانزیتی بین کشور های حاضر در این اجلاس مانند قطعات تکمیل کننده ابتکار برنامه عمل مشترک چندجانبه توسعه ترانزیت توسعه ترانزیت منطقه ای خواهد بود بنابراین آمادگی وزارت راه و شهرسازی را برای همکاری های دوجانبه در تمامی زمینه های حمل ونقل و ترانزیت را با کشور های حاضر اعلام می کنم.

خبرنگاران مالی راه و شهرسازی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 مهر 1401 بروزرسانی: 17 مهر 1401 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2196

به "افزایش حجم ترانزیت کالا به 20 میلیون تن در سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حجم ترانزیت کالا به 20 میلیون تن در سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید