ثبت 2هزار و 35 حادثه ویژه در سامانه مرکز راهنمایی عملیات و بحران اورژانس

به گزارش مجله روگذر، تهران (پانا) - سخنگوی سازمان اورژانس کشور از ثبت 2 هزار و 35 حادثه ویژه پرتلفات در سامانه مرکز راهنمایی عملیات و بحران (EOC) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از زمان شروع طرح نوروزی این سازمان از 25 اسفند 99 تا روز 13 فروردین 1400 اطلاع داد.

ثبت 2هزار و 35 حادثه ویژه در سامانه مرکز راهنمایی عملیات و بحران اورژانس

به گزارش ایرنا، مجتبی خالدی با اعلام این مطلب اضافه نمود: از مجموع حوادث ویژه ثبت شده طی مدت یادشده 220 حادثه مربوط به مسمومیت با مونوکسیدکربن بوده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در مدت یادشده 28 نفر از هموطنان در اثر مسمومیت جان باختند و 384 نفر نیز راهی مراکز درمانی شده و 132 نفر نیز در محل درمان شدند.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور افزود: بیشترین تعداد ماموریت مربوط به مسمومیت گزارش شده مربوط به استانهای تهران با 42، آذربایجان شرقی با 36، البرز با 21 و مازندران با 17 مورد ماموریت مربوط به مسمومیت در سامانه مرکز راهنمایی عملیات و بحران وزارت بهداشت ثبت و گزارش شده است.

خالدی شرح داد: همچنین به لحاظ تعداد فوتی استان های ایلام با 6 فوتی، تبریز با پنج فوتی، البرز با چهار فوتی و تهران با سه فوتی در صدر قرار دارند و شهرهای تبریز با 93، تهران با 62 و مازندران با 55 فرد، در صدر مسمومین نجات یافته قرار دارند.

وی آمار بیشترین فوتی در یک حادثه را در استان آذربایجان شرقی، شهر تبریز شهرک گلشهر در روز 13 فروردین با چهار فوتی (از اعضای یک خانواده و اشکال در سیستم دودکش و نارسایی آبگرمکن منزل - پدر و مادر و دو فرزند 16 و 8 ساله)، استان ایلام چوار - انارک در روز 6 فروردین سه مورد فوتی، استان ایلام منطقه کان گنبد 6 فروردین سه مورد فوتی و استان البرز منطقه حیدر آباد در روز 9 فروردین با سه مورد فوتی خاطرنشان کرد.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: بیشترین فوتی در روزهای تعطیل ثبت شده که این بدین معنی است که خواب طولانی تر مساوی است با غفلت... است.

وی از هموطنان خواست در صورت مواجهه با مواردی از قبیل اورژانس های قلبی و تنفسی (تنگی نفس، فشار خون بالا، افت فشار خون)، اورژانس های گوارشی (خونریزی گوارشی همراه با استفراغ خونی) درد شکم، ضربه شدید به شکم، زنان و زایمان (سقط، تشنج، فشار خون بالا به همراه تاری دید و تورم اندام ها، خونریزی شدید) با شماره اورژانس 115 تماس بگیرند.

خالدی افزود: همچنین بیماران و مصدومان انواع حوادث می توانند در مواردی همچون اورژانس های اعصاب (تشنج، سکته مغزی، اختلال تکلم ناگهانی)، کاهش سطح هوشیاری، سردردهای شدید و ناگهانی به همراه سفتی گردن، ضربه به جمجمه و ستون فقرات به دنبال سقوط، تصادف، سوختگی، برق گرفتگی، غرق شدگی، مسمومیت دارویی و شیمیایی، خودکشی، مار گزیدگی، عقرب گزیدگی، دررفتگی، شکستگی ها، پارگی وسیع بافت نرم و خونریزی های شدید با شماره یاد شده تماس بگیرند.

حوادث ویژه حوادثی هستند که بیشتر از پنج مصدوم یا دو فوتی داشته باشند.

ارائه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در سوانح عمدی و غیرعمدی، حوادث غیر مترقبه و فوریت های پزشکی در هنگام بروز بیماری های نوپدید، جدید و بلایای طبیعی و انسان ساخت برای آحاد مردم یا هر ملیت و تابعیتی از وظایف و مأموریت های اصلی سازمان اورژانس کشور است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1623

به "ثبت 2هزار و 35 حادثه ویژه در سامانه مرکز راهنمایی عملیات و بحران اورژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت 2هزار و 35 حادثه ویژه در سامانه مرکز راهنمایی عملیات و بحران اورژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید