خبرنگاران تهران به تجهیزات امداد و نجات اضطراری برای مواقع بحران احتیاج دارد

به گزارش مجله روگذر، تهران- خبرنگاران- رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بر توانمندسازی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی پایتخت و تامین تجهیزات امداد و نجات سنگین و نیمه سنگین برای انجام واکنش اضطراری در زمان بحران تاکید نمود.

خبرنگاران تهران به تجهیزات امداد و نجات اضطراری برای مواقع بحران احتیاج دارد

به گزارش خبرنگاران از اعلام روز چهارشنبه سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، رضا کرمی محمدی در ملاقات با رئیس سازمان آتش نشانی با بیان اینکه 2 سازمان آتش نشانی و مدیریت بحران تهران با یکدیگر همسو و هماهنگ هستند، توضیح داد: سازمان آتش نشانی به صورت روزمره درگیر عملیات مختلفی است و ابتکار و نوآوری مجموعه کارکنان آن قابل تقدیر است.

وی گفت: راه اندازی و بهره برداری از سامانه هشدار سریع زلزله در سازمان آتش نشانی رخداد بسیار خوبی بود که تحقق یافت. در کشورهای دیگر از سال ها قبل این کار صورت گرفته است و البته بتدریج این سامانه ارتقاء خواهد یافت.

کرمی محمدی با اشاره به برنامه تشکیل 2 تیم بین المللی جستجو و نجات شهری (اینساراگ) در تهران اضافه کرد: این 2 تیم متشکل از نیروهای سازمان آتش نشانی و هلال احمر و سازمان مدیریت بحران تهران است و تکمیل دوره های آموزشی آن احتیاجمند خرید تجهیزات ویژه و تامین بودجه و همکاری های بین المللی است. البته باید حداقل 22 تیم اینساراگ تشکیل گردد که این 2 تیم می تواند نسبت به آموزش و تشکیل سایر تیم ها اقدام کند.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز در این ملاقات ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های این سازمان، توضیحاتی در مورد تجهیزات مورد احتیاج و عملکرد سازمان آتش نشانی تهران ارائه داد.

مهدی داوری مطرح نمود: در تهران 130 ایستگاه آتش نشانی وجود دارد که برای شرایط عادی مناسب است اما در مواقع بحران و بروز سوانح باید این تیم ها به 400 تیم افزایش یابد، البته اگر بتوانیم 1300 تیم تشکیل دهیم شرایط مطلوبی خواهیم داشت که پیگیر این موضوع هستیم.

وی با بیان اینکه شهر تهران نسبت به 50 سال گذشته تغییر نموده است، اضافه کرد: در بحران هایی مثل زلزله، آواربرداری سبک معنا و مفهومی ندارد. زیرا با وجود ستون های سیمانی و سقف های سنگین جمع آوری هر آوار ساعت ها زمان می برد و باید از دستگاه های سنگین استفاده گردد.

داوری اضافه کرد: برداشت نادرستی از وظایف شهرداری تهران در حوادث و سوانح وجود دارد در حالیکه همه اقدامات بر عهده شهرداری نیست و تمام سازمان ها و ارگان ها باید وظایف خود را انجام دهند.

وی با تاکید بر لزوم آموزش و تشکیل تیم های شناسایی مواد خطرناک در تهران اضافه کرد: اهمیت این موضوع کمتر از عملیات سازمان آتش نشانی و ایمنی ساختمان ها در برابر آتش سوزی نیست و ضروری است که پیگیری و اقدامات لازم در این حوزه انجام گردد.

رییس سازمان آتش نشانی شهر تهران با اشاره به عملکرد دبیران ستادهای مدیریت بحران مناطق مطرح نمود: دبیران ستادهای مدیریت بحران مناطق همواره در زمان وقوع حوادث و سوانح اولین نیروهای حاضر در صحنه حادثه هستند و اطلاعات بسیار خوبی نسبت به منطقه دارند، همچنین ارتباطی نزدیک با نیروهای آتش نشانی دارند از این رو باید در کمیته ایمنی مناطق عضو شوند تا اقدامات مربوط به ایمنی ساختمان ها در حوزه پیشگیری از آتش سوزی را پیگیری نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1695

به "خبرنگاران تهران به تجهیزات امداد و نجات اضطراری برای مواقع بحران احتیاج دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تهران به تجهیزات امداد و نجات اضطراری برای مواقع بحران احتیاج دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید