شبه نظامیان افغان تحت حمایت سیا مرتکب جرایم جنگی شده اند

به گزارش مجله روگذر، دیده بان حقوق بشر در تازه ترین گزارش خود بر اساس مصاحبه با قربانیان و شاهدان در ولایت های مختلف افغانستان گفت، نیروهای ویژه امنیت ملی افغانستان تحت حمایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) تخطی های جدی از جمله کشتن غیرنظامیان در جریان عملیات های شبانه را مرتکب شده اند.

شبه نظامیان افغان تحت حمایت سیا مرتکب جرایم جنگی شده اند

در گزارش دیده بان حقوق بشر از این برخوردهای فراقانونی به عنوان محاکمه صحرایی یاد شده و بعضی از این تخطی ها جرایم جنگی دانسته شده اند.

دیده بان حقوق بشر می گوید، قربانیان غیرنظامی حملات شبانه و هوایی در دو سال اخیر به طور چشم گیری افزایش یافته اند.

گزارش دیده بان حقوق بشر به عنوان آنها به کسان زیادی شلیک کردند: سوءاستفاده عملیات شبانه توسط نیروهای افغان مورد حمایت سیا در 50 صفحه نشر شده و 14 مورد از اواخر سال 2017 تا اواسط سال 2019 را در بر می گیرد.

دیده بان حقوق بشر از آمریکا و حکومت افغانستان خواسته که باید تمام گروه های شبه نظامی را که خارج از چارچوب فرماندهی نیروهای امنیتی هستند، فوری منحل و خلع سلاح کرده و با تحقیقات مستقل درباره تمام اتهامات جرایم جنگی و نقض حقوق بشر همکاری کنند.

بر اساس این گزارش، واحدهای ویژه اداره امنیت ملی افغانستان موسوم به 01، 02، 03 و 04 و نیروی حفاظتی خوست که در ظاهر تحت ریاست امنیت ملی افغانستان فعالیت می کنند اما به گفته دیده بان حقوق بشر، این نیروها تا حد زیاد از سوی سیا استخدام، آموزش، تجهیز و مدیریت می شوند.

پاتریشیا گروسمن، نویسنده گزارش که یکی از مدیران بخش آسیا در دیده بان حقوق بشر است، می گوید: در عملیات علیه طالبان، سیا نیروهای افغان را قادر ساخته که مرتکب اعمال بی رحمانه از جمله محکمه های صحرایی و ربودن افراد شوند.

خانم گروسمن می افزاید: مورد بعد از مورد، این نیروها به راحتی به مردم در زندان هایشان شلیک کرده اند و همه محل را در وحشت حملات شبانه و هوایی بدون تفکیک قرار داده اند.

این گزارش بنا به مصاحبه با 39 فرد محلی و شاهدانی و همچنین گروه های حقوق بشری افغان است که عملیات های شبانه را در ولایت های غزنی، هلمند، کابل، قندهار، ننگرهار، پکتیا، ارزگان، وردک و زابل وکه مستند کردند.

تحقیقات مستقل درباره اتهامات موجود، تحت پیگرد قرار دادن عاملان این رویدادها، تحقیق درباره اتهامات جدی تخطی از قوانین حقوق بشر و قوانین جنگی و پیگرد کسانی که مرتکب جرایم جنگی شده اند، از خواسته های دیگر دیده بان حقوق بشر از دولت افغانستان است.

سازمان دیده بان حقوق بشر خواستار پرداخت غرامت به غیرنظامیان آسیب دیده در نتیجه این حملات شده است.

در این گزارش از حکومت آمریکا نیز خواسته شده که در مورد مسؤولیت فرماندهی عملیات ها توضیح بدهد و تاکید کرده که باید برای انجام تحقیقات مستقل همکاری کند.

عملیات های شبانه چیست؟

وحیدالله، یکی از قربانیان این حملات به بی بی سی می گوید، در حالی که با سه فرزندش، همسر و دیگر اعضای خانواده اش از صدای انفجار بمب های پی در پی شوکه شده بودند؛ صدای بلند دیگر در ورودی خانه را درهم شکست و ناگهان افراد مسلح وارد شدند.

او می گوید: در آن لحظه بچه ها در آغوشم بودند و می گریستند که سه یا چهار نفر مسلح وارد اتاق شدند، پرسیدند تلفن ها و دیگر چیزها کجا هستند، من و پدرم را که مریض بود از خانه بیرون کردند و زن و بچه هام ماندند، بچه ها زیاد گریه می کردند.

به گفته او، بیشتر آنها افغان بودند ولی شماری از نظامیان خارجی نیز حضور داشتند.

وحیدالله می گوید تا آخر به او گفته نشد که کی ها بودند و چرا او را بازداشت کردند.

در گزارش تازه دیده بان حقوق بشر بیشتر این چنین حملات به شبه نظامیان تحت حمایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نسبت داده شده است.

عملیات های شبانه، حملات هوایی، بازداشت و ناپدید ساختن افراد و حمله بر مراکز بهداشتی از جمله روش های یاد شده در گزارش دیده بان حقوق بشر است که نیروهای مورد حمایت سیا در جریان آن، مرتکب تلفات به غیرنظامیان شده اند.

از سال 2001، سازمان سیا در افغانستان به طور موازی و جدا از ارتش آمریکا برای تعقیب افراد القاعده و طالبان و پس از سال 2014 اعضای داعش نیروهای شبه نظامی افغان را استخدام، تجهیز، آموزش و اعزام کرده است.

با آن که این نیروها در ظاهر به نام نیروهای ریاست امنیت ملی افغانستان هستند اما در خارج از چارچوب معمول فرماندهی نیروهای امنیتی افغانستان و تحت فرماندهی عملیات تحت پوشش سازمان سیا عمل می کنند. این نیروها به پشتیبانی لجستیکی و هوایی ارتش آمریکا متکی هستند. هلی کوپترهای آمریکایی نقل و انتقال این نیروها را در جریان عملیات ها و حتی در مواردی خارج از عملیات های مشترک انجام می دهند.

نیروهایی موسوم به گروه 01 در مناطق مرکزی؛ کابل، پروان، وردک، لوگر و ولایت های همجوار فعال هستند. گروه 02 در مناطق شرقی؛ ولایت های ننگرهار و همجوار، گروه 03 که بنام نیروی تهاجمی قندهار نیز یاد می شود و قدیمی ترین این نیروهاست که پس از سال 2001 در پی شکار افراد القاعده در قندهار و هلمند و ارزگان است. گروه 04 نیز در ولایت های نورستان و کنر و همجوار عملیات انجام می دهد و بخش نیروهای حفاظتی خوست که در در اواسط دهه 2000 توسط سازمان سیا ایجاد شده است.

عملیات های شبانه توسط این نیروها با هدف کشتن یا دستگیری شورشیان عموما در مناطق روستایی تحت کنترل طالبان یا مناطق جنگی رخ می دهد. این نیروها، دیوارخانه و محل سکونت مردم را شکسته، خانه ها را می گردند و ساکنین را بازپرسی می کنند. بعضی از مردان بازداشت می شوند بدون این که خانواده آنها از محل نگهداری شان اطلاع داشته باشند. کسان دیگری نیز بدون سوال و جواب کشته شدند.

در موارد زیادی که دیده بان حقوق بشر تحقیق کرده، در عملیات های شبانه غیرنظامیان به خاطر اشتباه در شناسایی، اطلاعات غیرمعتبر و با رقابت های سیاسی محلی مورد حمله قرار گرفته اند.

یک فرد محلی در ولایت وردک به دیده بان حقوق بشر گفت: آنها در عملیات شبانه در خانه را منفجر کردند، یکی از بچه هایم را در پشت خانه کشتند و بچه دیگرم را با خود بردند، آنها ما را متهم کردند که چرا به طالبان غذا داده ایم؟ اما طالبان آمدند و غذا خواستند، اگر نمی دادیم آزار و اذیت می کردند.

پاسخ دولت افغانستان

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت: کار روی مکانیسم ها و روش هایی روی دست است تا چنین عملیات ها به گونه دقیق پیش برود و به غیرنظامیان آسیب نرسد: ما در برابر عملیات هایی که به افراد آسیب می رساند، جدی هستیم و برنامه های زیادی را فسخ کردیم. حتی رئیس امنیت ملی برکنار شد به خاطر این که در یک عملیات یکی از این گروه ها اشتباه کرده بودند. یکی از چالش ها در سطح رهبری در کابل و ولایات چگونگی نظارت دقیق از فعالیت این گروه ها بوده که در بعضی موارد می تواند تابعیت چندگانه داشته باشند.

صدیقی تاکید می کند: ما می خواهیم نظارت را شدیدتر کنیم و این کار را نیروهای ما انجام خواهند داد تا تمام این نیروها کنترل شوند.

حدود دو ماه پیش به دنبال کشته شدن چهار عضو یک خانواده توسط نیروهای گروه 02 در حوزه چهارم شهر جلال آباد و اعتراضات مردم، معصوم استانکزی، رئیس پیشین امنیت ملی از مقامش کنار رفت و رئیس جمهور اشرف غنی استعفای او را پذیرفت.

هرچند حکومت یک هیئت بلندپایه را برای تحقیق این رویداد موظف کرد اما با گذشت حدود دو ماه هنوز نتیجه بررسی این هیئت اعلام نشده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 631

به "شبه نظامیان افغان تحت حمایت سیا مرتکب جرایم جنگی شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبه نظامیان افغان تحت حمایت سیا مرتکب جرایم جنگی شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید