سیاست انرژی در دوران بایدن چه تغییری خواهد نمود؟

به گزارش مجله روگذر، خبرنگاران : شبکه های عظیم متعددی اعلام کردند جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شده است.

سیاست انرژی در دوران بایدن چه تغییری خواهد نمود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، رویترز در گزارشی به آنالیز بعضی از تغییراتی پرداخت که ممکن است در سیاست انرژی آمریکا تحت ریاست جمهوری بایدن اتفاق بیافتد.

عرضه جهانی نفت

بایدن همانند دولتهای دموکرات قبلی آمریکا، به دیپلماسی چند جانبه علاقه نشان داده است. این امر به معنای راستا احتمالی برای خروج ایران و ونزوئلا از تحریمهای واشنگتن و بازگشت نفت آنها به بازار در صورت فراهم شدن شرایط مناسب خواهد بود.

تحریمهایی که آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ علیه ایران و ونزوئلا وضع کرد، باعث حذف سه میلیون بشکه در روز نفت از بازارهای بین المللی شد که معادل بیش از سه درصد از عرضه جهانی نفت است.

کمپین بایدن جزییات مربوط به نحوه پرداختن به این مسائل را ارایه ننموده است.

سیاست در قبال اوپک

بایدن فاقد روابط صمیمانه ای خواهد بود که ترامپ با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برقرار نموده بود. این کشور عظیمترین عضو اوپک است. به این ترتیب ممکن است بایدن به اندازه ترامپ به سیاست فراوری اوپک نپردازد. برخلاف ترامپ که مدام به ارسال پیغام در توییتر می پرداخت، وی احتمالا از کانالهای دیپلماتیک بی سروصدا برای اعمال نفوذ روی اوپک استفاده خواهد نمود.

کمپین بایدن مشروح سیاست وی در این زمینه را اعلام ننموده اما هر گونه اعمال نفوذی که بایدن به عنوان رییس جمهور آمریکا ممکن است داشته باشد احتمالا در جهت هدف مشابه یعنی قیمت مناسب نفت خواهد بود. هر رییس جمهوری در آمریکا به سوخت ارزان برای مصرف کنندگان احتیاج دارد و برای بایدن هم در راستای برنامه جوی بلندپروازانه ای که دارد، قیمت سوخت باید در سطحی باشد که گزینه های انرژی پاک برای جایگزینی سوختهای فسیلی معقول به نظر برسند.

ترامپ نسبت به روسای جمهور قبلی آمریکا تعامل بیشتری با اوپک داشت و اغلب با توییتها و تماسهای تلفنی روی سیاست فراوری این گروه اعمال نفوذ می کرد و استدلالش این بود که قیمت نفت برای مصرف کنندگان باید به حد کافی کم و برای شرکتهای حفاری به حد کافی بالا باشد. تحریمهای وی علیه ایران و ونزوئلا هم به حذف موانع تاریخی عظیم در سیاست نزدیک به واشنگتن در اوپک یاری کرد و قدرت را حول عربستان سعودی و روسیه که در گروه اوپک پلاس حضور داشت، تقویت کرد.

گذار به انرژی سبز

دولت بایدن درصدد بازگشت مجدد به توافق جوی پاریس خواهد بود. این معاهده بین المللی در دولت اوباما برای مبارزه با گرمایش جهانی مورد مذاکره نهاده شد اما ترامپ با اعلام این که توافق مذکور به اقتصاد آمریکا آسیب می زند، از آن خارج شد.

بایدن همچنین وعده داده است که آلایندگیهای آمریکا را تا سال 2050 به صفر می رساند که شامل هدف گذاری صفر کردن آلایندگی صنعت برق تا سال 2035 می گردد. دستیابی به چنین هدفی بدون اکثریت دموکرات در کنگره سخت خواهد بود.

دیدگاه بایدن این است که تغییرات جوی تهدیدی برای کره زمین است و گذار از سوختهای فسیلی به انرژی سبز می تواند یک فرصت مالی باشد البته به شرطی که آمریکا به حد کافی سریع حرکت کند تا بتواند به رهبری در زمینه فناوری انرژی پاک تبدیل گردد.

دولت ترامپ برای تضعیف یا حذف اهداف کاهش آلایندگی از جمله استانداردهای آلایندگی خودروی آژانس حفظ محیط زیست اقدام کرد و از برنامه نیروی پاک دولت اوباما که کاهش آلایندگی صنعت برق را الزامی نموده بود، عقب نشینی کرد. حمل و نقل و برق به اتفاق حدود نیمی از انتشار گازهای گلخانه ای آمریکا را تشکیل می دهند.

در حالی که شرکتهای نفت و گاز اروپایی نظیر بریتیش پترولیوم و رویال داچ شل به پیاده سازی استراتژیهایی برای گذار انرژی جهانی اقدام نموده اند اما غولهای آمریکایی شامل اکسون موبیل و شورون به کسب و کار انرژی سنتی متمرکز مانده اند که در دوران ریاست جمهوری ترامپ در واشنگتن مورد حمایت سیاسی نهاده شد.

حفاری نفت و گاز در زمینها و آبهای فدرال

ترامپ به دنبال حداکثر کردن فراوری داخلی نفت و گاز بود اما بایدن وعده داده است که صدور مجوزهای حفاری جدید در زمینها و آبهای فدرال را به منظور مبارزه با تغییرات جوی ممنوع کند.

طبق آمار وزارت کشور آمریکا، این کشور از زمینها و آبهای فدرال در سال میلادی گذشته روزانه حدود سه میلیون بشکه نفت و 13.2 میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی فراوری کرد. این رقم معادل یک چهارم از کل فراوری داخلی نفت و بیش از یک هشتم فراوری گاز است. ممنوعیت فدرال برای صدور مجوزهای جدید به معنای صفر شدن این آمار در مدت چند سال آینده خواهد بود. همچنین این اقدام روی درآمدهای عمومی تاثیر خواهد گذاشت. فراوری نفت و گاز فدرال حدود 12 میلیارد دلار درآمد عمومی در سال 2019 به همراه داشت که بین وزارت خزانه داری، ایالتها، شهرستانها، قبایل و صندوقهای پاکسازی تقسیم شدند.

به عنوان مثال ایالت نیومکزیکو سال گذشته 2.4 میلیارد دلار از این درآمدها را دریافت کرد که عمده آن برای سیستم آموزشی مورد استفاده نهاده شد. میشل لوجان گریشام، فرماندار دموکرات این ایالت بهار سال جاری به رویترز گفته بود اگر بایدن انتخاب گردد وی به دنبال دریافت معافیت برای ادامه حفاری خواهد بود. با این حال کمپین بایدن درباره وجود چنین برنامه معافیتی سکوت نموده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1350

به "سیاست انرژی در دوران بایدن چه تغییری خواهد نمود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست انرژی در دوران بایدن چه تغییری خواهد نمود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید