علل شایع دندان قروچه چیست؟

به گزارش مجله روگذر، دندان قروچه عبارت است از عادت ساییدن ناخودآگاهانه دندان ها به هم خصوصاً در هنگام خواب. دندان قروچه می تواند هم هنگام روز و هنگام شب اتفاق بیافتد. در بیشتر افراد، دندان قروچه مشکل عمده ای محسوب نمی گردد.

علل شایع دندان قروچه چیست؟

مترجم: امین حسین پور

منبع:راسخون

دندان قروچه عبارت است از عادت ساییدن ناخودآگاهانه دندان ها به هم خصوصاً در هنگام خواب. دندان قروچه می تواند هم هنگام روز و هنگام شب اتفاق بیافتد. در بیشتر افراد، دندان قروچه مشکل عمده ای محسوب نمی گردد. اگرچه موارد خفیف دندان قروچه به درمان احتیاج ندارد اما، در صورتی که باعث صدمه تماشا دندان ها، سردرد یا اختلالات وابسته به فک گردد باید در پی راه درمان باشید.

علل دندان قروچه

عوامل مؤثر در دندان قروچه ممکن است ماهیت روانی داشته باشند که عصبانیت یا استرس از برجسته ترین عوامل به تعداد می فرایند.

استرس

هنگامی که شخص تحت استرس قرار گرفته است، الگوی خواب می تواند مختل گردد. تحت چنین شرایطی، شخص ممکن است دندان های خود را ناخودآگاه به هم بساید. استرس عاطفی، تنش و اضطراب می توانند محرک ایجاد دندان قروچه باشند. افرادی که عصبانیت یا ترس خود را سرکوب می نمایند علائم این بیماری را در روز نشان می دهند. این افراد اجازه بروز عصبانیت خود را نمی دهند و بعداً هنگام ترسیدن دندان های خود را به هم می سایند.

شخصیت پرخاشگرانه

تعیین شده است افرادی که شخصیت بسیار رقابتی یا پرخاشنگرانه دارند دندان های خود را به هم می سایند و مشت های خود را به گره می نمایند. این خصوصاً هنگامی که این افراد می ترسند یا عصبانی می شوند بروز می نماید. این افراد علائم فیزیکی پرخاشگری مانند به هم ساییدن دندان ها و گره کردن مشت ها را نشان خواهند داد.

مالاکولاسیون

عدم تقارن دندان های بالایی و پایینی هم می تواند باعث ایجاد دندان قروچه گردد. هنگامی که تقارن دندان ها اشکال داشته باشد، بسیار طبیعی است که شخص دندان های بالایی خود را به دندان های پایینی بساید.

اختلالات خواب

افرادی که از اختلالات خواب مانند خر و پف کردن، آپنه خواب انسدادی یا پارازومنیاهای دیگر مانند در خواب حرف زدن، فلج خواب و غیره رنج می برند می توانند تحت تأثیر دندان قروچه قرار بگیرند. هنگامی که شخص وارد فاز های پایانی آپنه خواب می گردد، ممکن است دندان های خود را به هم بساید.

سبک زندگی

استفاده از مواد روانگردان، تنباکو یا داروهای ضد اضطراب می تواند باعث ایجاد دندان قروچه گردد.

بیماری های زمینه ای

بعضی اختلالات و بیماری ها وجود دارند که منجر به ایجاد دندان قروچه می شوند. این بیماری ها عبارتند از بیماری پارکینسون و هانتینگتون. این بیماری ها شخص را مستعد ابتلا به دندان قروچه هم در طول روز و هم هنگام شب می نمایند.

بیشتر بچه هایی که دندان قروچه دارند با رسیدن به بلوغ به این مشکل غلبه می نمایند. بعضی از علل دندان قروچه در بچه ها عبارتند از:

عدم تقارن دندان ها خصوصاً هنگام دندان درآوردن کودک.

بچه ها ممکن است به درد با به هم ساییدن دندان ها واکنش نشان دهند.

بچه ها تحت استرس یا بچه هایی که عصبانیت خود را سرکوب می نمایند.

درمان

بعد از شناسایی دلیل، مرحله بعدی درمان است. درمان دندان قروچه شامل کنترل استرس برای غلبه به تنش یا ترس و داشتن خوابی راحت تر و آرام تر است. افرادی که از دندان قروچه شدید رنج می برند ممکن است لازم باشد از گار دهان یا دندان مصنوعی برای اجتناب از دندان قروچه استفاده نمایند. عدم تقارن دندان ها ممکن است برای اجتناب از به هم ساییدن دندان ها اصلاح گردد. در بیشتر موارد، عادت به هم ساییدن دندان ها ممکن است بدون انجام اقدامات پزشکی رفع گردد. ولی، اگر دندان قروچه با ایجاد علائمی مانند درد فک، سردرد و صدمه تماشا دندان ها همراه باشد، باید در پی یاری پزشکی بود.منبع: راسخون
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1886

به "علل شایع دندان قروچه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل شایع دندان قروچه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید