نرخ تورم آبان ماه چقدر شد؟

به گزارش مجله روگذر، مرکز آمار اعلام کرد: نرخ تورم سالانه آبان ماه 1401، برای خانوار های کشور به 44.0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

نرخ تورم آبان ماه چقدر شد؟

کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوار های کشور

به گزارش تسنیم، منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در آبان ماه 1401، به عدد 48,1 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 48.1 درصد بیشتر از آبان 1400 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه کرده­ اند.

نرخ تورم نقطه ای آبان ماه 1401، در مقایسه با ماه قبل 0.5 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی­ ها و دخانیات با کاهش 3.0 واحد درصدی به 67.7 درصد رسیده و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با افزایش 0.8 واحد درصدی به 36.9 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 47,3 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.4 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوار های روستایی 52.3 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصدتغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه آبان 1401، به 2,1 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.9 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 1.3 درصد و 2.7 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری و روستایی 2,1 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل برای خانوار های شهری 1.1 واحد درصد کاهش و برای خانوار های روستایی 0.1 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه آبان ماه 1401 برای خانوار های کشور به 44.0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1,1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 43,3 درصد و 47.4 درصد می باشد که برای خانوار های شهری 1.0 واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی 1.2 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت­ ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه میوه و خشکبار و گروه سبزیجات (گوجه فرنگی و پیاز) می باشد. در گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات، گروه بهداشت و درمان (انواع دارو) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم­چنین در ماه جاری، گروه روغن­ ها و چربی­ ها (روغن نباتی جامد و روغن مایع) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته­ است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان ماه 1401 برای دهک های مختلف هزینه ای از 41,7 درصد برای دهک دهم تا 50.2 درصد برای دهک اول است.

منبع: فرارو
انتشار: 2 آذر 1401 بروزرسانی: 2 آذر 1401 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2214

به "نرخ تورم آبان ماه چقدر شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم آبان ماه چقدر شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید