واکنش احمد زیدآبادی به انگلیسی حرف زدن علی سلاجقه

به گزارش مجله روگذر، سخنرانی رئیس سازمان محیط زیست ایران در نشست جهانی آب و هوایی سازمان ملل به زبان انگلیسی خبرساز شده است.

واکنش احمد زیدآبادی به انگلیسی حرف زدن علی سلاجقه

احمد زیدآبادی در واکنش به انگلیسی حرف زدن علی سلاجقه نوشت: یکی از استادان علوم سیاسی در زمان تحصیلم به من توصیه کرد که اگر می خواهم در محاوره به زبان انگلیسی تمرین کنم باید بکوشم که این زبان را بدون لهجه صحبت کنم.

راستش همین یک توصیه مرا از تمرین برای یادگیری محاوره به زبان انگلیسی برای همواره منصرف کرد؛ زیرا با خود اندیشیدم که من پس از سال ها اقامت در تهران، هنوز زبان مادری ام را با لهجۀ کرمانی صحبت می کنم، حالا چطور ممکن است بتوانم زبان انگلیسی را با گویش بریتانیایی ها یا آمریکایی ها یاد بگیرم؟

تازه در دورۀ هدایت و دبیرستان هم وقتی معلم زبان از ما می پرسید، عکس به انگلیسی چی می شه؟ می گفتیم؛ پیکچرو! یا وقتی می پرسید جایگاه به انگلیسی چی می شه؟ می گفتیم؛ تیبلو!

معلم عصبانی می شد و می پرسید؛ ممکنه به من بگید به چه دلیل این او را به آخر اسامی انگلیسی اضافه می کنید؟ ما هم پاسخ می دادیم؛ راستش دلیل خاصی نداره، ولی اگر دنبال دلیل برایش بگردید به همان دلیلی که در فارسی قاسم را قاسو، جایگاه را صندلو و عکس را عکسو می گوییم!

حالا منظورم از همۀ این حرف ها این است که اگر بعضی از این مسئولان به زبان های خارجی تسلط لازم را ندارند، نیازی نیست که آن چند واژه ای را که به سختی یاد گرفته اند در ملأعام طوری بلغور نمایند که باعث تمسخر عده ای گردد.

اینکه فردی بگوید به انگلیسی یا هر زبان دیگری نمی تواند حرف بزند، نشانۀ اعتماد به نفس بیشتری است تا اینکه با اته پته چند جملۀ مغلوط را سر هم کند و اسباب شرمندگی اطرافیان و خنده بازارِ مخالفان را فراهم سازد!

منبع: فرارو
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1937

به "واکنش احمد زیدآبادی به انگلیسی حرف زدن علی سلاجقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش احمد زیدآبادی به انگلیسی حرف زدن علی سلاجقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید