واکنش ایران به انفجار و آتشسوزی یک نفتکش در بندر جده

به گزارش مجله روگذر، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به حادثه انفجار و آتش سوزی یک نفتکش در دریای سرخ، گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگونه تحرک و اقدام تخریبی علیه امنیت و سلامت دریانوردی و آزادی تجارت بین المللی را مردود می شمارد.

واکنش ایران به انفجار و آتشسوزی یک نفتکش در بندر جده

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در پاسخ به سوالی در مورد حادثه انفجار و آتش سوزی یک نفتکش در دریای سرخ گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگونه تحرک و اقدام تخریبی علیه امنیت و سلامت دریانوردی و آزادی تجارت بین المللی را مردود می شمارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر موضع همیشگی جمهوری اسلامی ایران بر حفظ ثبات و امنیت منطقه ای، ابراز امیدواری کرد کشورهای منطقه مساعی خود را در تقویت همکاری ها در مورد تامین امنیت دریانوردی، مبارزه با دزدان دریایی و مقابله با تجارت مواد ممنوعه برای نیل به امنیت پایدار منطقه ای افزایش دهند.

در نخستین ساعات از بامداد روز دوشنبه (14 دسامبر)، حمله ای به کشتی حامل سوخت متعلق به یک شرکت انگلیسی با پرچم عربستان سعودی در بندر جده رخ داد که بر اثر انفجار ناشی از آن به یکی از مخازن این نفتکش آسیب وارد شد. تلویزیون عربستان سعودی نیز در این زمینه گفت که یک کشتی حامل سوخت در بندر جده این کشور هدف حمله یک قایق بمبگذاری شده قرار گرفته است.

وزارت انرژی عربستان سعودی نیز خبر حمله به یک نفتکش در بندر جده را تایید کرد و در عین حال گفت که این حادثه تلفات جانی یا اقتصادی نداشته است.

منابع خبری نیز از تعطیلی بندر جده عربستان سعودی به دنبال حمله به یک نفتکش در این بندر خبر دادند. سازمان عملیات تجارت دریایی انگلیس (UKMTO) هم گفت که بندر جده عربستان که بزرگترین بندر این کشور است، پس از انفجار نفتکش انگلیسی بسته شد.

لازم به ذکر است انفجار این نفتکش با محکومیت چند کشور و مقام عربی و اسلامی همراه بود و مصر، امارات، لبنان، پاکستان و جیبوتی و چند مقام و نهاد عربی دیگر این اقدام را محکوم کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1428

به "واکنش ایران به انفجار و آتشسوزی یک نفتکش در بندر جده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ایران به انفجار و آتشسوزی یک نفتکش در بندر جده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید