پروژه عجیب برای لاشه این شیر یخ زده، عکس

به گزارش مجله روگذر، دانشمندان امیدوارند تا با انجام آنالیز های بیشتر برروی لاشه توله شیرهای یخ زده بتوانند برای بازیابی نسل شیرهای غارنشین اقدام نمایند.

پروژه عجیب برای لاشه این شیر یخ زده، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، اخیرا یک توله شیر یخ زده غارنشین که در منطقه یخبندان سیبری کشف شده بود، حسابی توجه محققان را به خود جلب نموده است. این توله شیر متعلق به حدود 28 هزار سال پیش است و به علت یخ زدگی آنقدر خوب حفظ شده که حتی می توان تک تک تارهای سبیل آن را مشاهده کرد.

محققان سوئدی معتقدند که این توله شیر که اسپارتا نام گذاری شده، یکی از برترین نمونه ها از حیوانات یافته شده از عصر یخبندان است که تا به امروز کشف شده است. دندان ها، پوست و بافت های نرم بدن این توله شیر، به وسیله یخ کاملا مومیایی شده اند و حتی اندام های داخلی بدن او نیز سالم هستند.

زمان و مکان کشف اسپارتا

اسپارتا یکی از چند توله شیر غارنشین (Panthera spelaea) است که در یخبندان دائمی یاکوتیا، که در بخش شمال شرقی روسیه واقع شده، مدفون شده بودند. در سال 2018 بود که بوریس برژنف، یکی از ساکنان محلی این منطقه، هنگامی که در جستجوی عاج های ماموت های باستانی در منطقه ای با بافت توندرا بود، به لاشه این بچه شیر یخ زده برخورد.

از آنجا که در سال های اخیر شکار و تجارت حیات وحش محدود شده، افرادی مانند برژنف در یخ های شمال روسیه به جستجوی عاج های باستانی می پردازند. در حالی که تغییرات آب و هوایی، باعث سست شدن یخ های دائمی شده، افرادی مثل برژنف فرصت و زمان بیشتری برای جستجو خواهند داشت و در نتیجه شانس شان برای یافتن بقایای باستانی بیشتر خواهد شد و این بقایا تنها مربوط به ماموت های پشمالو نیست.

در سال های اخیر ساکنان سیبری، بقایای چندین کرگدن پشمالو، گرگ، خرس های قهوه ای، اسب ها، گوزن های شمالی و گاومیش های کوهان دار را از زیر یخ ها بیرون کشیده اند که قدمت بعضی از آنها به 40 هزار سال پیش بر می شود.

بوریس توله شیری قدیمی تر از اسپارتا

در زمان های گذشته در این استپهای یخی، پستانداران بزرگ و متعددی زندگی می کردند. برژنف یک سال قبل از یافتن اسپارتا در حاشیه رودخانه سمیولیاخ، لاشه یک شیرغارنشین دیگر را در فاصله 15 متری از محل اکتشاف اسپارتا، در بین یخ ها پیدا نموده بود.

آن موقع این شیر، بوریس نام گرفت و اگر چه به طرز جالب توجهی سالم و دست نخورده بود ولی احتمالا بر اثر ریزش توده های یخی، لاشه اش کمی آسیب دیده بود.

محققانی در سوئد که در تجزیه و تحلیل لاشه ها مشارکت داشتند بر این باورند که بوریس و اسپارتا در هنگام مرگ بین یک تا دوماهه بودند و به رغم شباهت های فیزیکی و ظاهر مشابه شان، احتمال می دهند که بوریس حدود 1500 سال قبل از اسپارتا متولد شده بوده.

متن کامل این گزارش اینجا آمده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 فروردین 1402 بروزرسانی: 2 فروردین 1402 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2270

به "پروژه عجیب برای لاشه این شیر یخ زده، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه عجیب برای لاشه این شیر یخ زده، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید