چگونه از استخر و تجهیزات آن محافظت کنیم!

به گزارش مجله روگذر، نگهداری از استخر و تجهیزات آن به نظر کار سختی می آید و بیش تر افراد تمایل دارند انجام این کار را به افراد دیگر بسپارند. شاید در ابتدا این گونه تصور کنید انجام این کار تنها با استفاده از کیت و مواد شیمیایی صورت می گیرد. در صورتی که تجهیزات لازم برای انجام این کار را فراهم نموده و از یک برنامه منظم استفاده نمایید، می توانید به راحتی نسبت به انجام این کار اقدام نمایید. با فرا رسیدن فصل تابستان استفاده از استخر در باغ و یا حیاط منزل بیش تر می گردد. از این رو به کارگیری تمهیدات لازم در این زمینه اساسی می باشد. برای آشنایی با نکات لازم در نگهداری از استخر در ادامه این مطلب از ما با ما همراه باشید.

چگونه از استخر و تجهیزات آن محافظت کنیم!

فراهم کردن وسایل و تجهیزات لازم

یکی از نکاتی که باید در این زمینه انجام داده و به یاد داشته باشید، کلرزنی آب استخر می باشد. برای انجام این کار چند گزینه برای انتخاب در مقابل شما قرار گرفته است. یکی از روش هایی که می توانید برای انجام این کار استفاده نمایید، کلرزنی به روش دستی می باشد. هم چنین می توانید از سیستم آب شور که کلر خود را تامین می نماید، استفاده نمایید. استخرهای آب شور بسیار گران تر از سایر استخرها می باشند، اما به نگهداری کم تری احتیاج دارند. در صورتی که از استخر آب شور استفاده نمایید، احتیاج به استفاده از موارد زیادی که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم، نخواهید داشت.

از دیگر نکاتی که برای نگهداری از استخر باید به یاد داشته باشید، چک کردن منظم PH آب، میزان سختی آب و کلر آن می باشد. این امکان وجود دارد که از فروشگاهای تجهیزات باغ و استخر دستگاه تست خریداری نموده و برای اندازه گیری موارد ذکر شده مورد استفاده قرار دهید. وسیله ای که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد، شامل یک نگهدارنده و مواد شیمیایی است که به مواد شیمیایی موجود در استخر پاسخ می دهند.

  • نحوه عملکرد این گونه دستگاه ها به این صورت است که در ابتدا باید دو تا پنج قطره از مواد شیمیایی را داخل آب استخر ریخته و رنگ آن را با رنگ نمودار مقایسه کنید. استفاده از این اطلاعات می تواند شرایط مطلوبی برای استفاده از آب استخر ایجاد نماید.
  • برای انجام این کار می توانید از نوارهای تست نیز استفاده نموده و به وسیله مقایسه رنگ میزان این مواد را اندازه گیری کنید.

استفاده از یک دستگاه تمیز نماینده لازمه نگهداری از استخر می باشد. همه استخرها از یک دستگاه تمیز نماینده برخوردار می باشند. این دستگاه سه مدل دارد.

  • نمونه ای از این دستگاه ها به صورت مکنده عمل می نمایند که از هزینه پایینی برخوردار بوده و نگهداری از آن اسان می باشد. تنها ایرادی که استفاده از این دستگاه به همراه دارد، افزایش فشار بر روی فیلترها و احتیاج به پمپ استخر می باشد.
  • نمونه ای از این دستگاه ها فشاری بوده و عملکرد آن ها شبیه به نمونه مکنده می باشد. تنها تفاوت این دو، برداشتن فشار از روی فیلترهای استخر می باشد. تنها ایراد استفاده از این دستگاه، اهمیت به کارگیری یک پمپ اضافی می باشد.
  • تمیز نماینده های رباتیک، از انواع دیگر بهتر بوده و از لحاظ نوع عملکرد، مصرف انرژی بسیار مناسب می باشد. تنها نکته منفی که می توان در خصوص این دستگاه ذکر کرد، قیمت بالای آن ها می باشد.

در صورتی که تمایل به استفاده از مواد شیمیایی دارید، برای تهیه این محصول باید از متخصص در این زمینه یاری بگیرید. استفاده از بعضی مواد شیمیایی در استخر می تواند آسیب زا باشد. استفاده از کیت های مخصوص می تواند در این زمینه به شما یاری کند.

نگهداری از استخر

آن چه که در ابتدایی ترین مرحله و در جهت نگهداری از استخر باید انجام دهید، نصب سیستم تمیز نماینده استخر می باشد. به یاد داشته باشید که حداقل هفته ای یک بار باید این دستگاه را روشن نموده و از آن استفاده نمایید. انجام این کار باعث کاهش استفاده از مواد شیمیایی مورد احتیاج استخر نیز می گردد. استفاده از پمپ نیز از دیگر ملزومات استخر می باشد. پس از استفاده از دستگاه تمیز نماینده استخر و پمپ، فیلترها باید تمیز شوند.

از دیگر موارد مهم در نگهداری از استخر، تمیز کردن فیلتر آن می باشد. فیلترها در سه دسته قرار می گیرند. فیلترهای کارتریج، شنی و دیاموتیت. روش پاکسازی فیلترها متفاوت می باشد. نکته مهم در پاکسازی تمام فیلترها، خاموش بودن کامل آن ها می باشد.

تمیز کردن فیلتر کارتریج

برای تمیز کردن فیلترهای کارتریج باید فیلتر ها را از درون محفظه بیرون آورده و با استفاده از فشار بالای آب نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام نمایید.

تمیز کردن فیلتر شنی

برای تمیز کردن فیلتر شنی، باید از خارج بودن، فیلتر شنی از سیستم لوله کشی سیستم استخر اطمینان حاصل کنید. سپس برای تمیز کردن آن قسمت بالای فیلتر را با استفاده از فشار بالای آب پاکسازی کنید.

تمیز کردن فیلتر دیاموتیت

فیلترهای دیاموتیت یک بار در ماه باید تمیز شوند. برای پاکسازی این فیلترها در ابتدا باید فیلتر را چرخانده و توری آن را با استفاده از فشار آب تمیز کنید.

ایجاد تعادل در مواد شیمیایی استفاده شده در استخر از دیگر نکات مهم می باشد. حداقل هفته ای یک بار باید از کیت های تست مواد شیمیایی استفاده نموده و از غلظت مواد شیمیایی آب مطمئن شوید. میزان PH، قلیایی بودن آب و سختی آن را حتما اندازه گیری کنید.

استفاده از موادی که از رشد جلبک جلوگیری می نمایند، نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. پس از هر بار بارش باران میلیون ها گیاه میکروسکوپی می تواند به آب استخر وارد گردد. عدم توجه به این موضوع می تواند مشکلاتی در پی داشته باشد. استفاده از مواد ضد جلبک برای جلوگیری از رشد جلبک ها مفید می باشد.

نکات لازم نگهداری روزانه از استخر

هر استخر حداقل از یک فیلتر سبدی برخوردار می باشد که آشغال های ریز و درشت را جمع آوری می نماید. چک کردن این گونه فیلترها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که می تواند محل تجمع قورباغه یا جوندگان مرده باشد. تجزیه این جانوران می تواند برای حفظ سلامت آب استخر خطرناک باشد.

بهتر است هر روز سطح آب را چک نموده و برگ یا آشغال های روی سطح آب را تمیز کنید.

از پاک کردن لبه استخر غافل نشوید. شاید با یک نگاه متوجه اهمیت انجام این کار نشوید. اما بد نیست که هر روز نسبت به انجام این کار اقدام نمایید.

قیمت پمپ استخر

یکی از اساسی ترین احتیاجهای هر استخر پمپ آن می باشد. پمپ ها انواع مختلفی داشته و بر اساس نوع کاربرد در دسته های مختلف قرار می گیرند. از جمله عوامل تاثیر گذار بر قیمت پمپ ها، برند و کیفیت آن ها می باشد.

برای مشاهده قیمت پمپ استخر اینجا کلیک کنید.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 719

به "چگونه از استخر و تجهیزات آن محافظت کنیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از استخر و تجهیزات آن محافظت کنیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید