اعترافات یک مفتی داعش؛ ارتباط با طرف های سعودی و صدور فتوای تخریب مساجد

به گزارش مجله روگذر، شورای عالی قضایی عراق گفت، یک مفتی داعش پس از دستگیری اعتراف های فراوانی از جمله ارتباط و پول دریافت از اتباع سعودی و صدور فتواهای کشتار مردم و انفجار مساجد و مرقد یونس پیامبر(ع) داشته است.

اعترافات یک مفتی داعش؛ ارتباط با طرف های سعودی و صدور فتوای تخریب مساجد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دستگاه قضایی عراق روز چهارشنبه اعترافات شفاء النعمه ملقب به ابوعبدالباری از مسئولان به اصطلاح هیئت شرعی داعش را منتشر کردند.

این مفتی داعش یک هفته پیش توسط نیروهای ویژه پلیس فدرال عراق در شهر موصل مرکز استان نینوی دستگیر شد. او از سرکرده های رده نخست داعش و مسئول صدور فتوای منفجر ساختن مسجد یونس پیامبر (ع) در شهر موصل و همچنین فتواهای مربوط به اعدام شماری از علما و روحانیون به دلیل خودداری از بیعت با این گروه تروریستی به شمار می آید.

نیروهای امنیتی عراق پس از دستگیری این مفتی که بسیار چاق است، برای جابه جایی او دچار مشکل شدند و به ناچار از وانت برای انتقال او استفاده کردند.

گروه تروریستی داعش از ژوئن سال 2014 تا زمان آزادسازی موصل به وسیله نیروهای عراقی در ژوئیه 2017 کنترل این شهر را در دست داشت.

بنا به بیانیه شورای عالی قضایی عراق النعمه در برابر قاضی دادگاه تحقیق ویژه مسائل تررویسم در نینوی گفت: من فارغ التحصیل سال 1984 از دانشگاه اسلامی مدینه در عربستان سعودی و یک سلفی هستم. به مدت سه ماه در مدرسه الراشدین در عجمان امارات مشغول به کار شدم و پس از آن به کشور بازگشتم.

به گفته شورای عالی قضایی عراق النعمه از زمان آغاز حوادث سال 2003 و حمله آمریکا به عراق پست های متعددی را از جمله در اداره اوقاف نینوی و خطیب و امام جمعه یکی از مساجد جامع موصل را داشت.

به گزارش روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، النعمه می گوید: من به نظام سیاسی عراق اعتقاد نداشتم و نیروهای امنیتی عراق را مرتد می دانستم. در تشکیل گروه های مسلح و به خصوص گروه جبش المجاهدین، جیش محمد و الجیش الاسلام مشاکت داشتم و از آنجایی که درس فقه و عقیده خوانده بودم فتواهایی درباره مباح بودن قتل نیروهای امنیتی صادر کردم. زمانی که با کمک و مشارکت شماری از ائمه جوامع در سال های 2006 و 2007 ترورها و انفجارها در موصل رخ داد و تا سال 2014 ادامه داشت.

وی اضافه کرد: سال 2007 برای ادای مناسک عمره به شهر مکه رفتم و با ابومصطفی النجماوی (تروریسم موصلی مقیم لندن که یک تندرو عقیدتی است) دیدار کردم با او در مسائل دینی بحث کردم و اوضاع موصل و جزئیات حضور نیروهای عراقی و وفاداری آنها به آمریکایی ها را برای او شرح دادم.

برای او از نقش گروه های جهادی گفتم و او به من مبلغ شش هزار دلار پول داد و خواست که آن را برای گروه های مسلح هزینه کنم. هنگامی که موصل برگشتم با عناصر گروه های مسلح دیدار کرده و آن مبلغ را بینشان توزیع کردم.

النعمه گفت: همان سال بار دیگر به عربستان برای ادای مناسک حج به مکه رفتم و با النجماوی هم دیدار داشتم. او مرا به شیخ عبدالله الغنیمان یک تبعه سعودی معرفی کرد که اطلاعاتی از من و باورهایم داشتم. او هم به من چهار هزار دلار پول داد.

وی با اشاره به اینکه با این پول مدره عبدالله النعمه را در موصل تاسیس کرده و به شماری از تروریست هایی که دارای افکار سلفی بودند درس داد، اضافه کرد: یکی از محصلانم، همراه شخصی ابوبکر البغدادی شد و تعداد دیگری هم از سرکرده های داعش که پست های متعددی داشتند و حملات (تروریستی) بسکمک مرتکب شدند در این مدرسه درس خواندند.

شفاء النعمه در ادامه از حوادث سال 2014 و حمله داعش به شهرهای عراق گفت و آن را موفقیت عملیات فتح خواند و اضافه کرد: خطبه های تحریک آمیز من کاملا علنی بود من به مبارزه با نیروهای امنیتی و پیوستن جوانان به صفوف داعش دعوت می کردم.

وی اضافه کرد: من به عنوان مسئول دفتر آموزش در استان نینوی منصوب شدم و همچنین در مرکز امام الیقین در ساختمان دانشگاه موصل هم تدریس می کردم. جایی که در آنجا دانشجویان مرکز پس از گذراندن یک دوره فشرده فارغ التحصیل شده و به عنوان مسئول امور شرعی در دفاتر متعدد داعش منصوب می شدند و هر دوره حدود پنجاه تروریست از آنجا فارغ التحصیل می شدند.

النعمه گفت: من علاوه بر کار خود به عنوان رئیس دادگاه دفتر دیوان شرعی وابسته به دادگاه موصل منصوب شدم آن زمان شرط گذاشته بودم برای اینکه کسی مرا نشناسد و در آنجا احکام و مجازات های متعددی را اعم از شلاق، جریمه و سنگسار برای شهروندان موصل صادر می کردم.

عبدالباری گفت: در سال 2015 به دیوان آموزش داعش بازگشتم. من رابطه نزدیکی با تروریست معروف به ذوالقرنین مسئول این دیوان دارم. او تبعه مصری است و فیزیک و ریاضیات تدریس می کرد. به او پیشنهاد دادم شیوه تدریس را عوض کند، اما یک فرد اردنی که پدرش در حال حاضر عضو مجلس اردن است جانشین وی شد.

بر اساس بیانیه شورای عالی قضایی عراق النعمه در ادامه به تدریس در دانشگاه موصل ادامه داد تا اینکه به دلیل اختلاف های عقیدتی و فقهی از آنجا برکنار شد و به تدریس در دوره های شرعی بازگشت تا وقتی که دیوان آموزش با دیوان مساجد ادغام شد. او مردم را به پیوستن به داعش دعوت می کرد و فتواهایی را درباره مجازات مردمی که به مسجد نمی آیند صادر می کرد.

النعمه می گوید: من همچنین فتوای اخراج مسیحیان، لزوم توبه نیروهای امنیتی و تحویل سلاح آنها، مباح بودن کشتار شهروندان شیعه و مباح بودن فروش زنان ایزدی و قتل مردانشان را صادر کردم.

وی همچنین اعتراف کرد که به عناصر داعش فتوای وجوب انفجار مساجد جامعه موصل را صادر کرد که مرقد انبیاء و اولیای الهی در آنجاست و از جمله آنها مسجد جامع یونس پیامبر بود که در آگوست 2014 هدف انفجار تروریستی قرار گرفت.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 19 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 836

به "اعترافات یک مفتی داعش؛ ارتباط با طرف های سعودی و صدور فتوای تخریب مساجد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعترافات یک مفتی داعش؛ ارتباط با طرف های سعودی و صدور فتوای تخریب مساجد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید