امضای نهایی اسناد دوره انتقالی سه ساله سودان

به گزارش مجله روگذر، شورای نظامی سودان و ائتلاف قوی الحریة و التغییر (احزاب آزادی و تغییر) امروز در مراسمی با حضور میهمانان منطقه ای و بین المللی، اسناد مربوط به دوره انتقالی را امضا کردند.

امضای نهایی اسناد دوره انتقالی سه ساله سودان

به گزارش گروه بین الملل مجله روگذر، دو طرف درگیر در سودان یعنی شورای نظامی و قوی الحریة والتغییر، روز شنبه هفدهم اوت، توافق نهایی برای تشکیل دولت انتقالی را امضا کردند.

محمد حمدان دقلو ملقب به حمیدتی معاون رئیس شورای نظامی و احمد ربیع به نمایندگی از قُوی الحریه، به صورت نهایی اسناد مربوط به دوره انتقالی را امضا کردند.

طبق گزارش خبرگزاری سودان (سونا)، ابی احمد نخست وزیر اتیوپی، موسی فکی رئیس کمیساریای عالی اتحادیه آفریقا، بیکا هارفستو وزیر خارجه فنلاند به نمایندگی از طرف اتحادیه اروپا، مصطفی مدبولی نخست وزیر مصر و یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی به عنوان شهود این اسناد را امضا کردند.

در این مراسم همچنین عبدالفتاح البرهان رئیس شورای نظامی، ادریس دیبی رئیس جمهور چاد، سلواکر میاردیت رئیس جمهور سودان جنوبی، اوهورو کینیاتا رئیس جمهور کنیا و فاوستین ارشانج توادورا رئیس جمهور آفریقای مرکزی، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی و مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه و خالد بن حمد بن عیسی آل خلیفه وزیر خارجه بحرین حضور داشتند.

این سند شامل دو بیانیه است؛ یکی بیانیه سیاسی و دیگری بیانیه قانون اساسی که هر دو فراهم کننده مقدمات تشکیل دولت در دوره انتقالی به مدت سه سال است. امضای این سند در مراسمی تحت نام فرح السودان (شادی سودان) و در سالن الصداقة خارطوم برگزار شد.

شورای نظامی سودان و ائتلاف معارض قوی الحریة و التغییر (احزاب آزادی و تغییر) اخیرا در خاتمه مذاکرات خود که تحت نظارت اتحادیه آفریقا صورت گرفت، سند اولیه متمم قانون اساسی را امضا کردند.

سند مذکور بر تشکیل شورای حاکمیتی متشکل از 11 نفر اعم از پنج نظامی و پنج غیرنظامی به اضافه یک فردی که بر اساس توافق بین شورای نظامی و معارضان مشخص می شود، تأکید دارد.

طبق این گزارش، در این سند اختیارات شورای حاکمیتی اعم از تشریفاتی، امور امنیتی و پرونده های صلح با گروه های مسلح در مناطق مختلف سودان، مشخص شده است.

در این سند بر تشکیل هیأت وزرا که ائتلاف معارضان نخست وزیر آن را مشخص می کند، تأکید شده است، تعداد وزرای کابینه 20 وزیر خواهد بود که اختیارات اجرایی به اضافه اختیارات مشترک با شورای حاکمیتی از جمله اختیار قانونگذاری خواهد داشت. (جزئیات بیشتر)

مذاکرات طرفین از ماه آوریل گذشته آغاز شده بود و در مقاطعی از جمله حمله نیروهای امنیتی به میدان تحصن معترضان که در آن چندین نفر کشته و زخمی شدند، متوقف شده بود. شورای نظامی از حمایت عربستان سعودی، امارت و مصر برخوردار است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 349

به "امضای نهایی اسناد دوره انتقالی سه ساله سودان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای نهایی اسناد دوره انتقالی سه ساله سودان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید