رگه هایی از پیشرفت در مذاکرات برجام دیده می گردد

به گزارش مجله روگذر، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه اعضای برجام در جریان مذاکرات دو هفته گذشته از گفت وگوهای کلی، روی بحث درباره جزئیات لغوتحریم ها و مسائل هسته ای متمرکز شده اند گفت که رگه هایی از پیشرفت در مذاکرات دیده می گردد.

رگه هایی از پیشرفت در مذاکرات برجام دیده می گردد

به گزارش خبرنگاران، جوسپ بورل روز دوشنبه در خاتمه نشست غیر رسمی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت که در این جلسه آخرین شرایط گفت وگوها درباره برجام مورد توجه نهاده شد. وی با اشاره به مذاکراتی که با وزرای امور خارجه آمریکا و ایران داشته گفت: به نظر می رسد که هر دو طرف مایل هستند درباره برجام به توافق برسند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه نمود که مذاکرات جاری در وین وارد جزئیات برطرف تحریم ها و اجرای کامل برجام شده است.

وی با بیان اینکه قادر به ارائه جزئیات نیست اضافه نمود که هر دو طرف برای رسیدن به توافق حسن نیت دارند.

هجدهمین دور از نشست های کمیسیون مشترک برجام از روز 13 فروردین ماه جاری به صورت برخط با مشارکت معاونان سیاسی ایران و کشورهای 1+4 برگزار گردید. نمایندگان کشورها در نشست 13 فروردین تصمیم گرفتند ادامه گفت و گوها به صورت حضوری در وین برگزار گردد.

روز شنبه دور چهارم نشست های کمیسیون مشترک با هدف آنالیز فرایند و نتایج گفت وگوهای فنی کارشناسان در زمینه برطرف تحریم ها و مسائل هسته ای برگزار گردید.

حاضرین در این نشست به آنالیز فرایند گفت وگوها در روزهای گذشته پرداخته و گزارش گروه های کارشناسی در مورد حوزه های تحریم و هسته ای را دریافت کردند.

در این نشست مقرر شد گفت وگوهای دو و چندجانبه و همچنین رایزنی های فنی در روزهای آینده ادامه یافته و در صورت احتیاج کمیسیون مشترک بار دیگر تشکیل جلسه دهد.

معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که ریاست نشست کمیسیون را برعهده داشت بیان کرد که آنالیز نتیجه مذاکرات فشرده ای که طی روزهای گذشته در جریان بوده نشان می دهد که پیشرفت حاصل شده است.

انریکه مورا در توئیتی این پیشرفت را کاری شاق و حاصل کوشش های طاقت فرسا توصیف کرد و اضافه نمود: حالا ما به جزئیات بیشتری در کار احتیاج داریم. وی نکته کلیدی را تعهد اعضای برجام به دو هدف اصلی مذاکرات یعنی الحاق آمریکا به برجام و اجرای کامل آن دانست.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه هم امروز توضیح داد: آنچه در وین در حال اجرا است، گفت وگوهای فنی برای برطرف تحریم های ظالمانه آمریکا و بازگشت ایالات متحده ذیل تعهداتش در برجام و قطعنامه 2231 است. پیشرفت هایی صورت گرفته ولی به معنای حل اختلافات نیست.

وی با بیان اینکه برای عدم فرسایشی شدن مذاکرات متون خود را ارائه کردیم و از طرف مقابل هم خواستیم وارد مصادیق و متون خود گردد، مطرح نمود: در مرحله ای هستیم که موضوعات سخت و سخت است ولی براساس مواضع رهبری به دنبال تامین منافع مردم هستیم و فکر می کنیم گفتگوها در راستا درستی نهاده شده است.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1652

به "رگه هایی از پیشرفت در مذاکرات برجام دیده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رگه هایی از پیشرفت در مذاکرات برجام دیده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید