پیشنهاد مهم بلومبرگ به بایدن برای توافق با ایران

به گزارش مجله روگذر، خبرنگاران : پایگاه اینترنتی بلومبرگ با اشاره به سیاست های متغیر دولت های آمریکا نوشت واشنگتن باید به دنبال تبدیل توافق با ایران به یک معاهده باشد تا برجام از نوسانات سیاسی احتمالی در امان بماند.

پیشنهاد مهم بلومبرگ به بایدن برای توافق با ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، بایدن باید به جای احیای توافق هسته ای به دنبال تبدیل آن به یک معاهده باشد تا از تصمیمات رؤسای جمهور بعدی و نوسانات سیاسی آینده در امان بماند.

بنابر گزارش بلومبرگ، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در واقع آزمونی برای محدودیت های قدرت ریاست جمهوری در توافقات بوده است. عدم موافقت کنگره با این توافق کار را برای دونالد ترامپ، جایگزین اوباما، برای خروج از آن آسان کرد.

بلومبرگ در ادامه نوشت: اکنون، در حالی که امضانمایندگان این توافق وارد آخرین مرحله مذاکرات برای بازگرداندن آمریکا به تعهداتش به این توافق می شوند، باز هم همان اشتباه را تکرار می نمایند. جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکا، برای آن که کنگره را با خود موافق کند، کوشش چندانی نمی کند.

بدون چنین حمایتی، اعتبار یک توافق هسته ای احیا شده به محاسبات سیاسی رؤسای جمهور بعدی بستگی خواهد داشت. همچنین، این موضوع ارزش اقتصادی این توافق را نیز کاهش خواهد داد، زیرا چه کسی در ایران سرمایه گذاری خواهد نمود وقتی می داند ساکن بعدی کاخ سفید می تواند به آسانی تحریم ها را بار دیگر اعمال کند؟ و اگر این توافق نتواند انتظارات اقتصادی ایران را برآورده کند، این کشور ممکن است مجبور گردد در تعهدات خود تجدید نظر کند.

بلومبرگ در ادامه واگذاری توافق محتمل به تمایلات متغیر قوه مجریه را امری بسیار مهم توصیف کرد. این پایگاه خبری با تکرار ادعاهای واشنگتن علیه کشورمان نوشت: بر اساس قانون اساسی آمریکا، تبدیل توافق هسته ای به یک معاهده مستلزم موافقت دو سوم اعضای مجلس سناست. در نتیجه چنین کاری غیرممکن به نظر می رسد. زیرا هر دو حزب درباره این توافق تردید دارند.

در انتها این مطلب آمده است: بایدن باید ایرانی ها و کنگره را متقاعد کند که یک معاهده جامع چیزی است که هر دو می خواهند؛ توافقی که بتواند از تغییرات زمانی و نوسانات در سیاست های ریاست جمهوری جان سالم به در ببرد.

شایان ذکر است، یکی از نقطه نظرات هیئت ایرانی که ظاهرا حول آن تبادل نظر های فراوانی شکل گرفته است و همچنان رایزنی ها درباره آن ادامه دارد، ارائه ضمانتی از سوی آمریکایی هاست که دیگر از این توافق خارج نخواهند شد. مسئولان کشورمان تاکید دارند که حضور مقطعی آمریکا در توافق هسته ای می تواند به ایران لطمه بزند.

تا به امروز چندین دور از مذاکرات احیای برجام در وین تا به امروز به انجام رسیده است. گرچه تمامی طرف ها از پیشرفت های ملموس در مذاکرات خبر می دهند، هنوز اختلافات زیادی درباره نحوه برداشته شدن تحریم ها و نیز چگونگی دادن تضمین آمریکا به ایران برای پایبندی به تعهداتش باقی مانده است. در این تبادل نظرها مقامات کشورمان بارها بر لزوم لغو همه تحریم ها و لزوم پایبندی دیگر طرف ها به تاکید نموده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1723

به "پیشنهاد مهم بلومبرگ به بایدن برای توافق با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد مهم بلومبرگ به بایدن برای توافق با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید