مشاور امنیت ملی کاخ سفید: آمریکا به دنبال برچیده شدن برنامه هسته ای ایران است

به گزارش مجله روگذر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تشریح چشم انداز سیاست های دولت دوم دونالد ترامپ تأکید کرد که واشنگتن به دنبال برچیده شدن فعالیت های هسته ای ایران است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: آمریکا به دنبال برچیده شدن برنامه هسته ای ایران است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ روز گذشته (چهارشنبه) طی یک کنفرانس ویدئویی مجازی با اندیشکده اسپن، به تشریح چشم انداز های سیاست دولت دوم دونالد ترامپ پرداخت.

وی در بخشی از سخنرانی ویدئویی خود، مدعی شد که کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ ایران را از نظر مالی به زانو درآورده است و توانایی ایران در منطقه را تضعیف نموده است.

در بخشی از این کنفرانس، استفان هدلی مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت جرج بوش در سؤالی از اوبراین در مورد ایران پرسید: دولت ترامپ اخیراً کارزار فشار حداکثری علیه ایران را افزایش داده است. چشم انداز مذاکره با ایران در دولت بعدی ترامپ چه خواهد بود؟ سیاست آمریکا در صورت امتناع ایران از مذاکره با دولت ترامپ در دور بعدی ریاست جمهوری وی چه خواهد بود؟

اوبراین در پاسخ به این سؤال بار دیگر مدعی شد که ایران حتماً به میز مذاکره با واشنگتن بازخواهد گشت و در این خصوص گفت: فکر می کنم، در دور دوم ریاست جمهوری ترامپ، امتناع از مذاکره برای ایران سخت تر خواهد بود. کشور هایی که با ایران رابطه محبت آمیز دارند و حتی کشور هایی که با ما دوست هستند، ولی روابط دیپلماتیک با ایران دارند به ما گفته اند که در حال حاضر ایران منتظر نتایج انتخابات (ریاست جمهوری) آمریکا است.

این دیپلمات آمریکایی در ادامه تأکید کرد که ایران تمایل دارد جو بایدن نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا پیروز گردد و در این خصوص گفت: گزارش شده است که ایران یک دولت کاملاً متفاوت (در آمریکا) را ترجیح می دهد. آن ها می خواهند به روز های که قبلاً برجام برای جمهوری اسلامی داشت، بازگردند. اگر رئیس جمهور (ترامپ) انتخاب گردد، ما به آنجا بازنمی گردیم. باید منتظر بمانیم و ببینم که در روز انتخابات چه رخ خواهد داد.

اوبراین در این کنفرانس ویدئویی صراحتاً تأکید کرد که دولت ترامپ به دنبال تشدید فشار مالی علیه ایران است تا جمهوری اسلامی را وادار به بازگشت به میز مذاکره کند.

وی در این خصوص گفت: اما فکر می کنم اگر ترامپ بعنوان رئیس جمهور انتخاب گردد، فشار های مالی که در حال حاضر به ایران وارد می گردد، بسیار شدید خواهد بود. بعید می دانم که آن ها بتوانند بیش از این دربرابر این فشار ها دوام بیاورند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی شد که اگر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز گردد، فشار های مالی به اندازه ای زیاد خواهد بود که ایران نمی تواند بیش از یک یا دوماه مقاومت کند و نمی تواند این فشار را برای مدت چهارسال تحمل کند.

اوبراین ادامه داد: فکر می کنم که آن ها به میز مذاکره خواهند آمد. در میز مذاکرات ما خواستار دو چیز هستیم. ما خواستار برچیده شدن برنامه هسته ای ایران هستیم. برجام چنین چیزی را محقق نکرد. چرخ سانتریفیوژ های آن ها می چرخد و هم اکنون که ما از برجام شدیم، چرخ سانتریفیوژ ها بیشتر می چرخد. ما باید از این برنامه خلاص شویم.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید سپس بار دیگر ایران را به فعالیت های هسته ای پنهانی متهم کرد و گفت در صورتیکه ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا مجدداً برگزیده گردد، ممکن است درباره برنامه هسته ای غیرنظامی با نظارت کامل (با ایران) وارد مذاکره گردد، اما نباید یک برنامه هسته ای با تأسیسات زیرزمینی باشد که هر زمان که ایران از غرب ناراضی بود، بتواند به سرعت برنامه هسته ای خود را از سربگیرد. اصلاً چنین گزینه ای وجود نخواهد داشت.

این دیپلمات آمریکایی در ادامه به برنامه موشکی ایران اشاره نمود و آن را تهدیدی برای اروپا و آمریکا و توصیف کرد و گفت: برنامه موشکی تهدیدی برای اروپا و همچنین ایالات متحده است و باید از روی میز مذاکرات حذف گردد.

اوبراین همچون دیگر مقام های آمریکایی بدون اشاره به اینکه فشار های مالی واشنگتن علیه جمهوری اسلامی، تا چه اندازه زندگی مردم عادی ایران را تحت تأثیر قرار داده، با ژستی انسانمحبت آمیز، ایرانیان را انسان هایی عظیم توصیف کرد.

وی در این خصوص گفت: مردم ایران، انسان های عظیمی هستند. آن ها سخت کوش هستند. بخش زیادی از کالیفرنیا را آمریکایی های ایرانی الاصل توانمندی تشکیل می دهند. ایران در صورتیکه به میز مذاکره بیاید، پتانسیل های زیادی دارد.

اوبراین سپس در مورد تمایل ترامپ برای مذاکره با ایران تأکید کرد: همانطور که رئیس جمهور (آمریکا) گفت، می توان با ایران به توافق عظیمی دست یافت و این کشور می تواند چشم انداز پر از رفاه و شادی را داشته باشد. امیدوارم که آن ها عاقلانه رفتار نمایند و به میز مذاکره بیایند.

ترامپ از زمان روی کار آمدن و بعد از خروج یکجانبه از برجام، فشار حداکثری علیه ایران را افزایش داده است و بارها، برجام را که یک توافق بین المللی محسوب می گردد، به عنوان بدترین توافق تاریخ آمریکا توصیف نموده است.

آمریکا امیدوار است که با ادامه فشار های حداکثری به ایران، جمهوری اسلامی را وادار به حضور به میز مذاکره کند، اما این سیاست نه تنها نتیجه ای در پی نداشته است بلکه ایران بعد از بدعهدی شرکای اروپایی عضو برجام، کاهش تعهدات خود ذیل توافق هسته ای را در پیش گرفته است و بار ها مقامات جمهوری اسلامی تأکید نموده اند که به هیچ عنوان تحت سیاست فشار حداکثری و تشدید تحریم ها وارد مذاکره نخواهند شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1313

به "مشاور امنیت ملی کاخ سفید: آمریکا به دنبال برچیده شدن برنامه هسته ای ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور امنیت ملی کاخ سفید: آمریکا به دنبال برچیده شدن برنامه هسته ای ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید