عبدالله: محل مذاکرات نباید مانع ادامه گفت و گوها شود

به گزارش مجله روگذر، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفت که دور بعدی مذاکرات باید در وقت معین دوباره آغاز شود و مکان انجام گفت و گوها نباید مانع برگزاری آن شود.

عبدالله: محل مذاکرات نباید مانع ادامه گفت و گوها شود

عبدالله عبدالله امروز شنبه در دومین جلسه رهبری شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفت که در نشست امروز باید خطوط اصلی و برنامه های هیأت مذاکره کننده تعیین شود، تا دور بعدی مذاکره با تأخیر روبرو نشود.

عبدالله افزود: امروز پیش از برگزاری نشست انفجارهایی در کابل رخ داده است که تلفاتی نیز در پی داشته و مسئولیت شورای عالی مصالحه و هیأت مذاکره کننده این است که به این شرایط انتها دهد.

وی تأکید کرد: هیأت منتخب شورای عالی مصالحه ملی قوی و قدرتمند است و باید بدون هیچ ترسی و با اطمینان کامل قدم بردارند.

در ادامه این نشست، از محمدمعصوم استانکزی رئیس هیأت مذاکره کننده دعوت شد تا گزارش 94 روزه را برای اعضای شورای عالی مصالحه ملی در حضور رسانه ها قرائت کند که وی با اشاره به تعهد هر دو طرف برای عدم ارایه مطالب به رسانه ها، از این امر خودداری کرد.

در حال حاضر که هیأت های دو طرف پس از 94 روز گفت وگو به تعطیلی 23 روزه آمده اند، تلاش می کنند تمام موارد ضروری برای طرح در دور بعدی گفت و گوها را با مقامات مربوطه مطرح کرده و مشورت کنند تا با دست پر در مذاکرات آینده که پنجم ژانویه از سر گرفته می شود شرکت کنند.

عبدالرب رسول سیاف از علمای تسنن و رهبران سابق جهادی گفت: وقتی که طالبان موضوع مذهب را در مذاکرات عنوان نمود، وی دچار تشویش شد زیرا می دانست که طالبان بدنبال مذهب نیست بلکه می خواهد در هیأت دولتی تفرقه ایجاد کند که خوشبختانه هیأت دولتی با پیروزیت از این ترفند عبور کرد.

سیاف از سیاستمداران و مردم افغانستان خواست، وقتی که هیأت مذاکره کننده کار خود را آغاز کردند، همه باید حرکت های جانبی را متوقف کنند تا ادامه مذاکرات با خطری روبرو نشود و این راستا به نتیجه برسد.

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان نیز در این نشست گفت که جنگ افغانستان ابعاد خارجی دارد و این فرایند نمی تواند از طریق خارجی حل شود. وی افزودکه سلاح هایی از تمام کشورهای جهان در افغانستان مورد استفاده قرار گرفته که این موضوع نشان می دهد ابعاد خارجی آن خیلی مهم تر از بعد داخلی آن است.

صالح افزود: طالبان نمی تواند با کشتن خبرنگاران، اعضای جامعه مدنی و غیرنظامیان پیروز می شود، اشتباه می کنند و افغانستان با کشتار تمام و تابع نخواهد شد.

مذاکرات صلح افغانستان به صورت رسمی در 22 شهریور ماه در دوحه قطر با حضور بیش از 30 وزیر خارجه و نهادهای خارجی به صورت حضوری و یا آنلاین برگزار گشت و تنها برای تعیین دستورکار مذاکرات 94 روز گفت وگو ادامه یافت و اکنون قرار است در پنجم ژانویه بحث اصلی آغاز شود. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1463

به "عبدالله: محل مذاکرات نباید مانع ادامه گفت و گوها شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالله: محل مذاکرات نباید مانع ادامه گفت و گوها شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید