با این روش خانگی معضل بی خوابی را حل کنید

به گزارش مجله روگذر، ساعت ها چرخیدن در تخت خواب، حس کلافگی، نشستن، دوباره دراز کشیدن، استفاده از چشم بند، تاریک کردن اتاق و ... این ها مواردی است که افراد بی خواب و کم خواب، هر شب با آن روبرو می شوند.

با این روش خانگی معضل بی خوابی را حل کنید

بی خوابی یکی از مسائل بسیار شایع محسوب می شود که حسابی برای افراد دردسر درست می کند. بسکمک از افراد وقتی شب ها به مقدار کافی نمی خوابند، روزها با مشکل روبرو می شوند و به مقدار کافی انرژی ندارند. بسکمک از تصادفات و درگیری هایی که بین افراد به وجود می آید، می تواند ناشی از نداشتن خواب کافی در شب باشد. بی خوابی باید حتماً درمان شود، درمان های زیادی برای برطرف این مشکل وجود دارد که برخی از آن ها را در خانه هم می توان انجام داد. دکتر سعید صانعی پزشک و مشاور درمان های گیاهی و طب سنتی راه های خوبی را برای این منظور به شما می گوید.

تأثیر مزاج بر بی خوابی

از دیدگاه طب سنتی برای درمان بیماری ها و مسائل، باید به مزاج افراد توجه کافی داشت. مزاج افراد می تواند تأثیر زیادی بر بدن بگذارد و بی خوابی نیز ارتباط مستقیمی با مزاج دارد. هر فرد چه بیمار باشد و چه سالم، باید برای بررسی شرایط جسمی خود و مشخص مزاج، به پزشک متخصص طب سنتی مراجعه کند. بدون دانستن مزاج، عملاً کار زیادی نمی توان برای درمان بیماری ها انجام داد. افراد با مزاج های مختلف می توانند به بی خوابی یا کم خوابی دچار شوند. بی خوابی روی زندگی افراد تأثیر منفی می گذارد و باید حتماً اقدام به درمان آن کرد. درمان های سنتی و گیاهی اگر درست انجام شوند، عوارض کمتری به نسبت درمان هایی که در آن ها از داروهای شیمیایی کمک گرفته می شود، دارند.

آن دسته از افرادی که مزاج آن ها گرم و خشک است، بیش از بقیه مستعد ابتلا به بی خوابی هستند چون برای داشتن یک خواب راحت از دیدگاه طب سنتی، مغز باید در زمان خواب، حالت سرد و تر پیدا کند و افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، حرارت بدنشان بالاست، در نتیجه مغزشان نیز تحت تأثیر این موضوع قرار می گیرد و نمی توانند بخوابند. مشکل بی خوابی افراد با مزاج گرم و خشک، در تابستان ها شدت پیدا می کند.

این دسته از افراد باید از خوراکی ها و غذاهایی که باعث کاهش حرارت بدن می شود و درواقع رطوبت بدن را بالا می برند، استفاده کنند. خیار یکی از بهترین خوراکی هایی است که به کاهش بی خوابی این دسته از افراد کمک می کند. به غیراز خیار، استفاده از کاهو نیز می تواند در کاهش مشکل بی خوابی این دسته از افراد مؤثر باشد. برای این منظور باید آب کاهو را با آب میوه گیری گرفت و آن را با شیر خنک مخلوط کرد و نوشید. یک استکان آب کاهو در یک لیوان شیر می تواند به پایین آوردن صفرا در بدن افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، کمک کند.

افرادی که مزاج گرم و خشک دارند نباید کمتر از پنج ساعت در شب بخوابند. این دسته از افراد باید سعی کنند زودتر از بقیه افراد بخوابند، چون بی خوابی می تواند باعث بالا رفتن سودا در بدن این دسته از افراد شود و مسائل روحی و روانی را برای آن ها به وجود بیاورد. زمانی که هوا گرم است، این دسته از افراد باید حتماً در جای خنک بخوابند، در غیر این صورت بی خوابی حتماً به سراغشان خواهد آمد. افرادی که مزاج سرد و خشک دارند معمولاً هنگام سحر به خواب می روند و بیدار شدن برای آن ها در صبح، واقعاً سخت است.

خوردن غذاهایی که تند و پر ادویه هستند یا در آن ها زنجبیل به کار رفته است، می تواند بی خوابی را در این دسته از افراد تشدید کند. افرادی که مزاج آن ها گرم و تر است نیز جزو آن دسته از افرادی هستند که بعد از افراد با مزاج گرم و خشک، بیشترین اختلال خواب را تجربه می کنند. این دسته از افراد در طول روز زیاد می خوابند و همین مسئله باعث می شود در شب دچار بی خوابی شوند. خواب روز می تواند برای بدن مضر باشد این دسته از افراد باید سعی کنند در طول روز نخوابند و حدود 9 تا 10 ساعت درمجموع بخوابند. افراد با مزاج گرم و تر باید حتماً قبل از سحر بیدار شوند تا بدنشان عملکرد خوبی داشته باشد.

خوابیدن هنگام سحر به دلیل بالا بودن رطوبت، می تواند این دسته از افراد را با مشکل تشدید تَریِ بدن روبرو کند. افراد با مزاج سرد و تر و سرد و خشک هم می توانند دچار بی خوابی شوند ولی این دسته از افراد کمتر با این مشکل روبرو هستند. افرادی که مزاج سرد و تر دارند باید شب ها زود بخوابند و قبل از طلوع آفتاب بیدار شوند، در غیر این صورت بلغم در بدنشان بالا می رود و با مشکل درد مفاصل و درد معده روبرو می شوند. افرادی که مزاج سرد و خشک دارند، برای درمان بی خوابی نباید بیشتر از شش تا هفت ساعت بخوابند. این دسته از افراد می توانند از شیر، کاهو و کمی دارچین استفاده کنند.

برای این منظور باید مقدار کمی از یک چوب دارچین یا مقداری دارچین را همراه با شیر بجوشانند و بعد از خنک شدن با کاهویی که در مخلوط کن ریخته شده است، ترکیب کنند و بنوشند. برخی از افراد به دلیل استرس و نگرانی نمی توانند بخوابند و مزاج آن ها در بی خوابی نقش کمتری دارد. این دسته از افراد می توانند از یک دم نوش ترکیبی برای برطرف بی خوابی استفاده کنند. برای این منظور باید بادرنجبویه، گل گاوزبان و اسطوخودوس را با هم ترکیب کرده و با چهار عدد لیموعمانی به حالت نیم کوب دربیاورند.

هرکدام از گیاهان باید به مقدار 50 گرم باشند. بعد از ترکیب مساوی، باید دو قاشق غذاخوری از این ترکیب را در دو لیوان آب ریخت تا به جوش بیاید و حجم آب به یک لیوان برسد و سپس آن را همراه با نبات سفید مخلوط کرد و نوشید. البته آن دسته از افرادی که به فشارخون بالا مبتلا هستند، به دلیل داشتن گل گاوزبان در این ترکیب، باید از نوشیدن این دم نوش ترکیبی خودداری کنند.

برگ تیول

استفاده از برگ تیول، می تواند به عنوان یکی از درمان های خوبی باشد که برای بی خوابی وجود دارد. برای برطرف بی خوابی می توان یک قاشق غذاخوری از برگ تیول را با یک لیوان آب جوش ترکیب کرد و به مدت دو دقیقه دم کرد. سپس بعد از صاف کردن، این دم نوش را نوشید. استفاده از این دم نوش باید حدود یک ساعت قبل از خواب باشد تا بتواند بر بدن تأثیر بگذارد.

جو

یکی دیگر از کارهایی که برای درمان بی خوابی می توان انجام داد، استفاده از جو است. برای این منظور باید جو را در آب ریخت و گذاشت تا بجوشد، بعدازاینکه جوشید و پخته شد، آب آن را باید برداشت و خود جو را دور ریخت. یک لیوان آب جو را باید با دو قاشق غذاخوری اسفرزه ترکیب کرد و شب ها یک ساعت قبل از خواب آن را نوشید. این نوشیدنی در برطرف کردن مشکل خواب می تواند بسیار مؤثر باشد.

سنبل الطیب

سنبل الطیب گیاه بسیار خوبی برای درمان بی خوابی محسوب می شود به شرط آنکه این گیاه به صورت تازه مصرف شود. عصاره جوشانده ریشه سنبل الطیب، یک خواب آور قوی به شمار میرود. سنبل الطیب گیاهی است که در ایران به خوبی رشد می کند ولی دسترسی به نوع تازه آن برای همه افراد امکان پذیر نیست. به همین دلیل برای بهره بردن از خواص خواب آوری قوی سنبل الطیب، می توان از محصولات گیاهی کارخانه ای معتبر استفاده کرد. چون بسکمک از کارخانه ها، این گیاه را خودشان کشت می کنند و به صورت تازه تبدیل به محصول گیاهی می کنند.

ترنجبین

برای برطرف بی خوابی در بچه ها باید یک قاشق چای خوری از ترنجبین را در یک استکان آب جوش ریخت و بعد از دم کردن، آن را صاف کرد و به بچه داد. مقدار ترنجبین را می توان برای بچه های که سن آن ها بیشتر و در حدود شش سال است، افزایش داد. یک لیوان آب جوش به همراه یک قاشق غذاخوری ترنجبین برای این بچه ها خواهد بود. در صورت ایجاد اسهال در کودک باید مقدار ترنجبین را کاهش داد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 شهریور 1402 بروزرسانی: 27 شهریور 1402 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2338

به "با این روش خانگی معضل بی خوابی را حل کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این روش خانگی معضل بی خوابی را حل کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید